Tavukçular tek çatı altında

0
102

Balıkesir’deki kanatlı hayvan üreticileri yeni kurulan Balıkesir İli Kanatlı Hayvan Eti Üretici Birliği çatısı altında bir araya geldi Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç’un da katıldığı toplantıda birliğin çalışmaları anlatıldı.

Balıkesir’de yeni kurulan Balıkesir İli Kanatlı Hayvan Eti Üretici Birliği üreticilere tanıtıldı. Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan tanıtıma Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Balıkesir İli Kanatlı Hayvan Eti Üretici Birliği Kurucu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bahattin Batlaş, birlik üyelerine ve üreticilere birliğin tanıtımını yaptı, işi nedeniyle yurt dışında olan Birlik Başkanı Raşit Topuz’un mesajını okudu. Balıkesir İli Kanatlı Hayvan Eti Üretici Birliği Avukatı Talip Sayın’da üreticilerin yaşadığı sorunlara değindi.

“FİRMALAR ÜRETİCİYE DESTEK VERMİYOR”

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç, sektörün yaşadığı sorunlara dikkat çekerek Türkiye’de sektörün karının 20 milyon lira olmasına rağmen para kazanan entegre firmaların üreticiye yönetmelik gereği vermesi zorunlu desteği dahi vermediğini bunun yanında hak ettikleri parayı kazanamadıklarını söyledi.

Geçtiğimiz kış yaşanan sorunlar nedeniyle 15 bin olan üretici sayısının 12 bin 500’e gerilediğini kaydeden Birlik Başkanı Koç, esas tehlikenin bu 20 milyon liralık pastanın Türkiye’de 6-7 kişinin elinde olmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Koç, son 3-4 yılda batan 6-7 firmada üreticinin yaklaşık 144 milyon lira parası kaldığını bildirdi.

“KARŞIMIZDA ÇOK GÜÇLÜ BLOK VAR”

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç, “Bugüne kadar bir birliktelik sağlandı. Merkez Birliğimiz oluşturuldu. Yönetmelik çok zorlu bir süreçten sonra kazanılan bir haktı. Günümüze geldiğinde maalesef bunu uygulatamıyoruz. Sebepleri var, çünkü karşımızda çok güçlü entegre bloğu var, çok ciddi mali güçler var. Bunlara karşı savaşmanın ve bir araya gelmenin en güzel yolu sizsiniz. Çünkü biz gücümüzü toplumdan alıyoruz, kişilerden alıyoruz.

Bugün Türkiye’de yaklaşık olarak kapananlarla birlikte 15 bine işletmemiz var. Ama maalesef şu anda 12 bin 500’e kadar düştük. Kalan işletmelerimiz kapanmış durumdalar. Günümüze geldiğimizde işletmeler kapanmaya devam ediyor ve sıkıntılar devam ediyor. Önümüzdeki süreçte üretimin yoğun olduğu beş ilde büyük toplantı yapacağız. Burada amacımız nedir? Artık üreticilerle bir araya gelelim, ortak kararlar alalım ki sizlerin beklentileriniz, dileklerinizi alalım ve bundan sonraki süreçte nasıl hareket edeceğimize birlikte karar vereceğiz. Amaçladığımız beş büyük üretici toplantıları yapıldıktan sonra eğer hakkımız olanı alamaz isek, altıncı toplantı Ankara’da, bütün Türkiye’deki üreticileri Ankara’ya çağıracağız ve büyük açıklamayı orada yapacağız. Ben Ankara’ya muhtemelen bütün üreticilerimizin geleceğini düşünüyorum. Çünkü burada eğer biz size kendimizi doğru anlatabilirsek ve siz geleceğinizin peşine düşerseniz, son toplantı muhtemelen altı hafta sonra Ankara’da olacak. Bakanlığımızın ve üst düzey bürokratlarımızın bize kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here