“Tedaviyle kaliteli bir yaşam sürülmesi mümkün”

0
263

Balıkesir Özel Sevgi Hastanesi’nin sosyal sorumluluk projeleri sürüyor. Hastane yönetimi ‘22 Temmuz Dünya Beyin Günü’ nedeniyle bilgilendirmede bulundu.

Hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Migren’in tüm dünyada en çok görülen beyin hastalıkları arasında başı çektiğine dikkat çekildi. Migrende yaşanan baş ağrısına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarının kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürdüğünün ifade edildiği açıklamada, “22 Temmuz Dünya Beyin Günü’nün ana teması bu yıl Dünya Nöroloji Federasyonu ve Dünya Baş ağrısı Cemiyeti tarafından migren olarak belirlendi. Türkiye’de de Türk Nöroloji Derneği ve Türk Algoloji Derneği tarafından ortak olarak ilk kez aynı mesajlarla 50 merkezde migren ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla bilgilendirme toplantıları yapıldı. Bu 50 merkez arasında yer alan Özel Sevgi Hastanesi’nde migren hastalığı ile ilgili detaylı bilgiyi Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Özbal aktardı” denildi.

“BAŞ AĞRISI HAFİFE ALINMAMALI”

Migrenin tüm dünyada en belirgin beyin hastalığı olduğuna dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Özbal, “Migren, dünyada ağrıya bağlı olarak yarattığı yaşam kalitesi düşüşü nedeniyle engellilik yaratan ancak yaşamı tehdit etmeyen en önemli 6. hastalık olarak kabul edilmektedir” dedi.

Hastaların yaşam biçimlerindeki bazı düzenlemeler ve tedavi ile migren ataklarının kontrol altına alınabileceğini belirten Dr. Nilgün Özbal, açıklamasında; “Migren hastalarına önleyici tedavilerle daha kaliteli bir yaşam sağlanabilir. Tıbbi, bazı girişimsel ve davranışsal tedaviler etkili olurken, hacamat veya migren cerrahisi gibi yöntemlerin bugün tedavide etkinliğinin kanıtı bulunmamaktadır. Baş ağrısının hafife alınmaması gerekiyor” diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısının ardından Özel Sevgi Hastanesi’nin lobisinde ‘Dünya Beyin Günü’ nedeniyle kokteyl düzenlendi. Kokteyle hastanenin Nöroloji Uzmanları Dr. Nilgün Özbal, Dr. Hande Biçkin Kestem, hekimler, hastane personeli ve hastalar katıldı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here