TEHLİKE HENÜZ GEÇMEDİ

0
136

Marmara bölgesini saran müsilaj da tehlike hala geçmedi. Turizm sezonunun da artık tam anlamıyla açılması ile müsilaj konusu daha da gündeme geliyor. Geçen hafta Karadeniz ile Çanakkale Boğazı’nın ardından Kuzey Ege’ye kadar ulaşan müsilajda korkulan oldu. Tatil yerlerinde de görülmeye başladı. Bozcaada ve ondan 5 gün sonra da Gökçeada’nın sahilleri müsilajla doldu.

Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’nda bitmeyen müsilaj kabusu Karadeniz ile Ege bölgesinin tatil noktalarını da tehdit ediyor. Özellikle Taşköprü belde sahilinde yoğun olarak biriken müsilaj, Altınova tersaneler bölgesi kıyılarında da zaman zaman etkili oldu. Çınarcık ve Armutlu ile Esenköy beldesi açıklarında müsilaj aralıklarla birikti.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde bir balıkçı barınağının etrafında da görüldü. Bandırma’da liman ve çevresine yakın kıyılarda fazla görülmeyen müsilajın açıklarda yoğunluk kazandığı, Erdek sahil kesimlerinde ise rüzgarın da etkisiyle dağıldığı kayıtlara yansıdı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak 19 Haziran’da başkanlık yaptığı ‘Turizm Sezonu Hazırlık ve Değerlendirme’ toplantısında “Balıkesir birçok alanda zengin. Balıkesir ne kadar tarım şehri ise bir o kadar da sanayi şehri, ne kadar sanayi şehri ise de bir o kadar turizm şehri. Artık Balıkesir’in sahilinin sayfiye yeri olma sınırlarından kurtulması gerekir. Balıkesir’in kabuklarını kırması lazım, turizm alanında da kırması lazım. Yani Kazdağılarını, termal zenginlikleri, doğamızı, tüm zenginliklerimizi yansıtmalı, güçlü yanlarımızı iyi işleyerek planlamalıyız” dedi.

Toplantıda akademisyenler, konaklama tesisi sahipleri ve yöneticileri, seyahat acentaları, turizm dernekleri ve odalar gün boyunca gerçekleştirilen oturumlarda sektörde yaşanan sorunları ve beklentilerini dile getirdi.

Valilik 2021 yılı haziran ayında BASKİ tarafından 420 metreküp müsilaj toplandığı ve 11 işletmeye toplam bir milyon 255 bin 267 lira idari para cezası kesildiği ve 3 işletmenin de faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

8 Haziran’da kamuoyuna duyurulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı’nın yürürlüğe konuldu. Vali Hasan Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da katıldığı Koordinasyon Kurulu toplantısında Marmara Denizi’nde sürdürülen yüzey temizleme çalışmaları faaliyetlerinin güçlendirilmesi konusu ele alındı ve son derece iyi bir iş birliği sağlandığı söylendi. Yapılan çalışmaların sadece Marmara Denizi’ne yönelik değil ilimizin tamamını kapsayacak şekilde gerçekleştirildiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here