15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi CERN’e hazırlanıyor

0
1371

CERN Bilim Merkezi’nin Fizik Koçu olarak belirlediği M. Selim Vural, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi olarak 2018-2019 döneminde İsviçre’deki CERN Merkezinin düzenlemiş olduğu Uluslararası Fizik Proje Yarışmasına Türkiye’den tek lise olarak katılmaya değer bulunduğunu söyledi.

CERN Bilim Merkezi’nin Fizik Koçu olarak belirlediği M. Selim Vural, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi olarak fizik alanında E.Behiç Erikli, Sena Özbek, A.Elif Küçükçakır, E.Ezgi Paralı ve Enes Adışen’in yer aldığı ekibin Türkiye’de tek lise olarak katılmaya değer bulunup belirlenen konuda projelerini oluşturarak katıldığını söyledi.

Vural, “2019 yılı ortasında ilk kısa liste açıklanacak ve uygulamaya değer görülen iki proje CERN Merkezinin uygun göreceği üye ülke laboratuarında gerçekleştirilmelerine imkan tanınacak. Herkesin de bildiği üzere dünyamız değişmekte ve gelişmekte. Biz de bu değişime ayak uydurmak için bilimsel ve teknolojik alanda yeni alternatifler oluşturmalıyız. Biz de Hexagon Star’s ekibi olarak bir proje gerçekleştirmeye karar verdik. Üzerinde çalıştığımız bu proje aslında yeni bir buluş değildir. Değişimin başladığı günden beri temiz enerji insanoğlunun büyük bir hayalidir. Biz de var olan bu projeyi daha da geliştirip kullanılabilirliğini artırmayı kendimize hedef belirleyerek çalışmaya başladık. Temiz enerji günümüzde de çok revaçta olan bir kavram. Temiz enerji içinde yaşadığımız dünyanın milyarlarca yıldır kendini yaşatmak için kullandığı füzyon enerjisidir. Füzyon günümüzde çekirdek birleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Füzyon tepkimelerinin sonucunda çok büyük miktarlara ısı enerjisi açığa çıkmaktadır. geldiğimiz bu noktada ki asıl amaç bu ısı enerjisini elektrik enerjisine çevirmek ve günlük hayata uyarlamak. Projemizin aslında en önemli kısmı bu ısı enerjisini kontrol etmek ve sürdürülebilir hale getirmektir. Çünkü bahsettiğimiz sıcaklık güneşin sıcaklığı ve bu sıcaklığa erimeden dayanabilecek bir madde henüz bilinmiyor. Bu veriler de bize aslında projenin ne kadar zor olduğunu anlatıyor. Amacımız ve hedefimiz doğrultusunda ekip arkadaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here