“Telefonunuz başınıza iş açabilir”

0
110

ÖZEL HABER – ROTA GSM’de cep telefonu alım, satımı, servis ve tamir işlerini yapan Selami Yazar’la, Telefonu tamire verirken dikkat edilmesi gerekenleri konuştuk. Yazar, bu konuda yapılması gerekenleri bir bir sıraladı. Önlem alınmaması halinde telefonun sahibinin başına iş açabileceğine dikkat çekti.

Atalar Caddesi’nde ROTA GSM adlı işyerinde cep telefonu alım, satımı, servis ve tamiri işlerini yapan Selami Yazar, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada çeşitli arızalar nedeniyle akıllı telefonlarını yetkili servislere ya da tamircilere götürenler, özel yazışma, fotoğraf ve videolar gibi dosyaların üçüncü kişilerin eline geçmesi konusunda endişe yaşadığına dikkat çekti.

Vatandaşların, tuş kilidi ya da parmak izi kilidi koymak ve çeşitli dosyaları silmek gibi önlemler alsalar da silinen dosyaların geri getirilmesinin mümkün olduğunu belirten Yazar, “Bunları kalıcı olarak silmek için çeşitli yazılımlar var ve bunlar ya ücretsiz ya da çok düşük bir ücretle kullanılabiliyor. Ayrıca, tuş kilidi koymak gibi önlemler çok anlamlı değil, çünkü bunlar servisler ya da tamirciler tarafından kolayca aşılabilecek şeyler” dedi.

“CEP TELEFONLARI HAYATIMIZIN BİR PARÇASI”

Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonların öneminin her geçen gün daha da arttığını, mahremiyet özelliği bulunan çeşitli yazışmaların, rehber bilgilerinin, fotoğraflar ve video  gibi dosyaların güvenliğinin de tartışma konusu olduğunu anlatan Yazar, “Herhangi bir arıza durumunda telefonlarını yetkili servislere ya da tamircilere verenler, özel dosyalarının ve bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçmesi konusunda tedirginlik yaşayabilir. Bu konuda çeşitli önlemler alınabilir” diye konuştu.

Birçok kişinin, bu tarz olumsuzluklardan kaçınmak için tuş kilidi ya da parmak izi kilidi koymak, telefondaki dosyaları silmek gibi tedbirler aldığını anlatan Yazar, bu tarz tedbirlerin daha bilinçli olarak alınması gerektiğini söyledi.

Yazar, siber saldırıdan korunmak için telefonu servise götürmeden önce yapılması gereken en önemli şeyin, her türlü dosyanın yedeklenip, SD ve SIM kartlarının çıkarılması olduğunu belirterek, “Cep telefonlarının hemen hemen hepsine SD kart takılıyor. Biz gerek telefondaki kişiler olsun gerek çekilen fotoğrafların ve diğer tüm bilgi ve dosyaların SD kartta tutulmasını önerim. Dolayısıyla telefonunuzu teslim etmeden önce hem SIM hem de SD kartınızı çıkarttığınızda telefonunuzun içinde erişilebilecek bir şey kalmamış olur. Ancak bazı modellerde SD kart takılamıyor. Böyle durumlarda da dosyaların, fotoğrafların ve diğer her şeyin bir yedeğinin alınması gerekiyor. Bunları, bilgisayar ya da bluetooth üzerinden yedekleyebilirsiniz. Servise verirken de, yedekleme işleminden sonra dosyaları silebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“SİLİNEN DOSYALAR GERİ GETİRİLEBİLİR”

Cep telefonundan silinen dosyaların geri getirilmesinin teknik olarak mümkün olduğunu dile getiren Yazar, şunları kaydetti: “Bunlar telefon listesi olabilir, çekilen fotoğraflar olabilir, her türlü dosya olabilir. Kalıcı olarak silmek için, çeşitli yazılımlar var. Onların kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bunları telefonunuza indirebilirsiniz. Kullandığınız telefon tipine göre bunları ya ücretsiz olarak ya da düşük bir ücret karşılığında indirebilirsiniz. Telefonunuzu dosyasız tutmak, telefon hijyeni açısından oldukça önemli.”

“TUŞ KİLİDİ YA DA ŞİFRE KOYMAK ANLAMSIZ”

Yazar, telefona tuş kilidi ya da şifre koyarak alınan önlemlerin bir anlam ifade etmediğini belirterek, “Servis zaten teknik olarak bunları aşabilir. Aşmasa dahi, tamir aşamasında bir test gerekebilir ve bu durumda telefonu açmak zorunda kalabilir. Dolayısıyla siz tuş kilidi koysanız dahi, size tuş kilidinin ne olduğunu sorarlar ve yine açmak durumunda kalırsınız. Bunlar etkili bir önlem değil” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here