TEMA Balıkesir İl Temsilciliği: Doğada çöp yoktur

0
55

TEMA Balıkesir İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada doğada çöp ve çöp depolama kavramlarının olmadığı belirtildi. Doğada üretim ve tüketimin sonsuz bir döngü içinde gerçekleştiğine yer verilen açıklamada şu  hususlara yer verildi: “Bir canlı türünün atıkları,  başka bir tür için besin niteliği taşır. Enerji güneşten gelir. Canlılar doğar, büyür ve ölür. Besinler güvenle tekrar toprakla buluşur. Sistem bu şekilde işlemeye devam eder. Son yıllarda tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak ürünlerin kullanım ömrü giderek kısalmaktadır.

Tüketiciler sahip oldukları bir ürünü artık kullanmak istemediğinde,  ürünler ömrünü doldurduğunda, tamir edilemediklerinde ya da tamir etmeye değer görülmediklerin de tüm bu ürünler çöp olmaktadır. Bir ürün alınır,  kullanılır ve artık işe yaramadığı düşünüldüğünde atılır. Böylelikle bir yandan ham maddeler tüketilirken diğer yandan çoğu zehirli maddeler yayan bu atıklar doğa üzerindeki baskılarını arttırır.

Neredeyse her şeyin tek kullanımlık olduğu ve ‘Üret-Kullan-At’ ekonomisi olarak da bilinen bu model doğrusal ekonomi modeli olarak tanımlanmaktadır. Doğrusal ekonomi modeli dünyanın sınırlarını zorladığı gibi,  sürdürülebilir de değildir. Ekonomilerimizi bu modelle şekillendirmeye devam edersek yakın gelecekte ham madde konusunda da sorunlar yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Sürekli artan insan nüfusu, ham madde talebi ve sürekli tüketime dayalı ekonomilere karşın, dünyanın büyüklüğü ve kullanılabilecek doğal varlık miktarı değişmemektedir. Bugün insanların doğal varlıkları tüketim hızı,  doğanın yenilenme hızından yüzde 50 daha fazladır. Tüketim bu hızla devam ettiği takdirde 2030 yılında ihtiyaçların karşılanması için iki dünyadan fazlası gerekecektir. 2050’de ise bu sayının üçe çıkabileceği öngörülmektedir. Şunu unutmayalım; toplumların sağlığı ve refahı için gerekli olan temiz hava, su ve gıdayı doğaya borçluyuz. Gidişatı tersine çevirmek mümkün.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here