TEMA Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter: Sel kader değildir

0
133

TEMA Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, yaptığı açıklamada Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sellere ve etkilerine dikkat çekti. Yaşanan bu olumsuzlukları üzücü görüntüler olarak değerlendiren Kuter, bölgedeki yağışların iklim değişikliğine bağlandığını ifade etti.

Yaşanan selleri yalnızca iklim değişikliği ile açıklanamayacağını belirten Kuter, “Eğer yalnızca iklim değişikliğine bağlarsak birçok sorunu görmezden geliriz. Sorunları çözemeyiz. Şunu mutlaka göz önüne almalıyız. Oluşan felaketin şiddeti çoğunlukla insan unsurludur. Geldiğimiz süreçte, İklim değişikliği nedeniyle bölgede aşırı yağışların artışı kaçınılmazdır” dedi.

KUTER, ÖNERİLERİNİ SIRALADI

TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, açıklamasında bir dizi öneride de bulunarak, şunları söyledi: “Yağışlar sonunda oluşabilecek felaketlerin az zararla atlatılabilmesi için; Bölge, İklim ve arazi koşullarına uygun yönetilmelidir. İmar planları ve uygulamaları gözden geçirilip değerlendirilmelidir. Arazi bozulumunun önüne geçilmelidir. Ekosistemimizi tahrip eden HES projeleri ve taş ocakları projelerinin önüne geçilmelidir. Bölge halkının ve çevre örgütlerinin talepleri önemsenmelidir. Ağaçlar kesilerek, dolgu yapılarak yeni yollar yapılmamalıdır.

Doğa kendisine yapılan olumsuz müdahaleyi affetmez. Mutlaka geri alır. Doğal varlıkların tahribatının önüne geçilmelidir. Bölgenin özelliklerine uygun tarım uygulamaları yapılmalıdır. En kısa sürede su kanunu çıkarılmalıdır. Ülkemizdeki 25 Nehir Havzası yönetim planları ivedilikle hazırlanmalıdır. Nehir Havza yönetimlerine sivil toplum örgütlerinin katılımı sağlanmalı ve etkin kılınmalıdır. Osmanlı dönemi ve cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan köprü,  yol ve kanallar incelenmeli ve yeni yapılarda değerlendirilmelidir. Eğer yaşadıklarımızı bilimin ışığında değerlendirirsek yaşanan doğa olaylarından en az zararla kurtulabiliriz. En gerçek yol gösterici bilimdir. Seller, kaderimiz değildir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here