TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilciliği: Sokak hayvanlarını unutmayalım

0
77

TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada havaların soğuduğu ve kışın geldiği belirtilerek, sokak hayvanlarına sahip çıkalım çağrısı yapıldı.

Havaların soğuması ile beraber sokaktaki hayvanlar için yılın en zor döneminin başladığına yer verilen açıklamada; “Yemek bulmak ve vücut ısılarını korumak için her zamankinden fazla enerji harcayan sokak hayvanları su bulamadıkları için ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırlar. Su kaynağı olarak kullandığı küçük birikintiler kış aylarında donabilir. O yüzden uygun gördüğünüz yerlere bir kap yemek ve su bırakabilirsiniz. Yaralı bir sokak hayvanı ile karşılaşırsanız hemen en yakın Veterinere götürebilir ya da götürülmesini sağlayabilirsiniz.

Soğuk günlerde kedi ve köpeklerin ısınmaları için en uygun ortamlardan biri de yeni park etmiş arabaların motor bölümleridir. Bu nedenle arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputa vurarak kontrol edebilir, motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atabilirsiniz. Kolayca ulaşabileceğiniz malzemelerle barınak yapıp, güvenli yerlere bırakarak sokak hayvanlarının soğuk hava şartlarından korunmasını sağlayabilirsiniz. İmkanınız varsa bir sokak hayvanı sahiplenebilirsiniz. Onlarla birlikte yaşamanın hayatınızda ne kadar büyük ve güzel değişiklikler yaratacağını anlamanız çok da uzun sürmeyecek” denildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here