TEMA’dan Karesi Belediyesi’ne teşekkür

0
127

Karesi Belediyesi’ne Kuva-yi Milliye Mahallesi Sefaköy Mevkiinde kurduğu ve ‘Toprak Dede’ olarak anılan Hayrettin Karaca ismi verilen ağaçlandırma alanı ve ağaçlandırma çalışmaları için TEMA Vakfı tarafından teşekkür plaketi verildi. Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ı ziyaret eden TEMA Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, ağaçlandırma çalışmaları ve Karaca isminin yaşatılmasına katkı sunulduğu için teşekkür etti.

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter ve vakıf yöneticileri Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ı ziyaret etti.

Karesi Belediyesi tarafından 20 Ocak 2020 tarihinde hayatını kaybeden TEMA Vakfı kurucuları arasında bulunan ve ‘Toprak Dede’ olarak anılan Hayrettin Karaca’nın adı Kuva-yi Milliye Mahallesi Sefaköy Mevkiinde kurulan alana verilmişti. Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın talimatlarıyla Karesi’de ağaçlandırma çalışmalarına hız veren Karesi Belediyesi, TEMA tarafından ödüle layık görüldü.

KUTER: AYNI HASSASİYETİ DİĞER BELEDİYELERDEN DE BEKLİYORUZ

TEMA’nın 1992 yılında Hayrettin Karaca ve Ali Nihat Gökyiğit tarafından kurulduğunu söyleyen TEMA Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, Birleşmiş Milletler tarafından Doğru Yaşam Ödülü ile onurlandırılan Karaca’nın isminin Karesi’de yaşamasının anlamlı olduğunu belirtti.

Karesi Belediyesi’nin ve Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın doğanın korunması için örnek bir mücadele verdiğini ifade eden Kuter, “Hayrettin Karaca’nın anısını ve adını yaşatmaya uygun olacak şekilde Karesi Belediyemiz Kuva-yi Milliye Mahallemizde Hayrettin Karaca Ağaçlandırma Alanı oluşturmuştu. Aynı hassasiyeti diğer belediyelerimizden de bekliyoruz. Karesi Belediye Başkanımız Dinçer Orkan’a TEMA ailemiz adına teşekkür ediyoruz” dedi.

ORKAN: DAHA YEŞİL KARESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Ziyaretlerinden dolayı Kurter’e teşekkür eden Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ise; Karesi Belediyesi olarak daha yeşil bir Karesi için çalıştıklarını belirtti.

Karesi’de ‘Her Bebeğe Bir Fidan’ projesi ile dünyaya gelen her bebek için fidan dikimi gerçekleştirildiğini hatırlatan Orkan, şöyle konuştu: “Başkan olduktan sonra ilçemizi gezdiğimde çok kıraç ve maalesef yeşil alanlarımızın az olduğunu gördüm. O zamandan bu yana çalışmalar yaparak yeşil alan miktarımızı nasıl artırabiliriz diye düşündük. ‘Bir bebek bir fidan hatıra ormanı’ oluşturmayı düşündük. Karesi ilçemizde doğan bebeklerimiz için birer fidan dikelim ve onlar büyüdükçe bu fidanlarda büyüsün, Karesimiz yeşillensin istedik.

Hayrettin Karaca Ağaçlandırma Alanı adını verdiğimiz 18 dönümde fidanlarımızı dikiyoruz. BALTOK çevresi ve alt kısımlarını da yeşillendirerek çoğaltmayı düşünüyoruz. İlçemizde kişi başına düşen iki metrekarelik yeşil alanı hep birlikte ilk etapta 20-25 metrekarelere çıkartalım diye düşünüyoruz. Geleceğimiz çocuklarımız için iyi olmasını diliyorum.”

Ziyaret sonunda TEMA Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’a teşekkür plaketi sundu. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here