TEV gönülleri iftarda buluştu

0
131

TEV Balıkesir Şubesi’nin iftar programı bu yılda gerçekleştirildi. TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı, “Balıkesir özelinde 7 bin öğrenciye burs veriyoruz. 250 civarında bursiyerimiz Balıkesir Üniversitesine bağlı teknik okullarda okuyor. Biz gençlerin eğitimi, gençlere dönük çalışmalar yaptığımız için Türkiye’nin geleceğinin bize getireceği ilerlemeye bir ışık tutmak, destek olmak için çalıştığımıza inanıyoruz” dedi.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Balıkesir Şubesi tarafından öğrenciler yararına düzenlenen iftar programı Tuna Plaza’da TEV bağışçı ve gönülleri ile davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

İftarın ardından TEV Balıkesir Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Jale Bayraktar, konuklara hitap etti. TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı, iftarda bir arada olmanın üç manevi değerinin olduğunu belirterek, “Birincisi içinde bulunduğumuz Ramazan ayının ve İslam alemi için çok önemli olan ve İslam dininin beş şartından biri olan vazifeyi yerine getirdiğimiz bir günde beraber olmamız. Bunun yanı sıra 19 Mayıs’tan bir gün sonra olması, 16 Mayıs Kuva-yi Milliye gününün üzerinden 3 gün geçmesi böyle bir ayda bizim birlik ve beraberliğimizi böyle bir çatı altında birleştirdiği için bir manevi tarafı da olduğunu ifade etmek istiyorum. Üçüncüsü de TEV için toplanmış olduğumuz için en önemli kısımlarından birisi de vakıf toplantısı olması” dedi.

“VAKIFLAR, ÇOK ÖNEMLİ HİZMETLER GÖRÜYOR”

Vakıfların, Selçuklu’dan Osmanlı’dan bu yana gelen ve İslam diniyle de iç içe yoğrulmuş bir teşkilat olduğunu kaydeden Rona Yırcalı, “Hepinizin bildiği gibi fitre, zekat, bağış yardım gibi konuların daha kurumsal olarak kamu yönünden daha şeffaf olarak ve daha etkin bir şekilde yapılması vakıf olarak tanımlanıyor. Bu gecenin de ayrı bir lezzeti ve ayrı bir ağırlığı var. Bir çok vakıf var. Hepsi çok önemli hizmetler görüyor. Biz eğitim için uğraşıyoruz. Aynı zamanda sağlık, çevre, kadının cemiyetteki yerini yükseltmek için uğraşan, çocukların hastalıklarını gidermek için uğraşan vakıf var. Bunların hangisinin daha önemli olduğunu tartışmanın bir anlamı yok. Bunların hepsi çok önemli. Ama biz Türk Eğitim Vakfı olmamızdan ve eğitimle ilgili iş yapmamızdan dolayı daha bir ayrıcalığımız olduğunu düşünüyoruz. Çünkü biz gençlerin eğitimi, gençlere dönük çalışmalar yaptığımız için Türkiye’nin geleceği için çalıştığımızı ve Türkiye’nin geleceğinin bize getireceği ilerlemeye bir ışık tutmak destek olmak için çalıştığımıza inanıyoruz” dedi.

“BALIKESİR’DE 7 BİN ÖĞRENCİYE BURS VERDİK”

TEV olarak 52. yılın içerisinde olduklarını hatırlatan Yırcalı, konuşmasına şöyle devam etti: “96’ncı yılında olan Cumhuriyetimizin hayatının yarısından fazlasını Türkiye’ye ve Türkiye Cumhuriyetine hizmet vermiş bir vakıfız. Bu 50 seneyi aşkın yıl içinde 2 bini yurt dışında olmak üzere 250 bin öğrenciye burs verdik. 30 civarında ilk, orta, lise eğitim müessesesini ve birini de bu sene bitirdik. Eylül’de Milli Eğitimin hizmetine sunacağız. Bunların içinde üç kız yurdumuz var. Genç kız öğrencilerimizin büyükşehirlerdeki sıkıntılarını biliyoruz. Bütün bunları biz Türk gencinin eğitimine daha iyi yaklaşım yapabilmek için yapıyoruz. 50 bin bursu bu bölgeye vermiş vaziyetteyiz. Balıkesir özelinde 7 bin burs verdik ve 250 civarında bursiyerimiz de şuan da Balıkesir Üniversitemize bağlı teknik okullarda okuyor. 14 şubemiz var, Balıkesir şubemizde bunlarda biri. Bursiyerlerimizin bilhassa büyükşehirlerde eğitimin dışındaki ihtiyaçlarının sosyal cemiyetlere daha iyi intibak etmek gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bizim bağışçılarımız hepsi bizim için son derece önemlidir. Biz yapabildiklerimizin hepsini onlar vasıtasıyla yapıyoruz. Bağış ve yardım denildiğinde yalnız maddi imkandan bahsetmiyorum. Aynı zamanda bize fikir veren, bize zamanını ayıran, bize gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımızın hepsinin bizim için son derece kıymetli olduğunu ifade ediyorum. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum.”

SERTİFİKALAR VERİLDİ

TEV’den burs alan ve eğitim aldıkları okullarda başarılı olan öğrenciler Esra Diker, Delal Altay, Fırat Şahin, Furkan Öztürk, Mugilan Vardarlı, Muhammed Ergün, Nazlı Başar, Neşe İncegil, Onur Kesim, Öznur Köroğlu, Sercan Aslantaş ve Süleyman Çiftçi bir burs ödül almaya hak kazanırken, sertifikaları TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin tarafından verildi.

Semazen gösterisiyle devam eden iftar programına Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Baro Başkanı Erol Kayabay, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkapdan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, çok sayıda bağışçı, TEV gönüllüsü ve davetliler katıldı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here