TEV, ‘Maden Şehitleri’nin Çocuklarına Kucak Açıyor

0
123

Soma’da 2014 yılında maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin çocuklarına beş yıl önce ‘Soma Umut Ol’ projesini başlatan Türk Eğitim Vakfı, çocukları ve ailelerini Balıkesir’de ağırladı. TEV Başkanı Rona Yırcalı, madende hayatını kaybedenlerin çocuklarına bütün eğitim hayatları için destek sağlamak için oluşturulan fonda 5 milyon liraya ulaşıldığını söyledi.

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Soma’da 2014 yılında maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin çocuklarını ve ailelerini ‘Okula Dönüş’ etkinliği kapsamında Balıkesir Çocuk Köyü’nde misafir etti.

Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da çocuklara çeşitli hediyeler takdim ettiği törende konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “2014 yılında Türkiye için zor olan bir zamanda TEV olarak oluşturduğumuz ‘Soma Umut Ol’ fonunu oluşturduk. Bu geçtiğimiz 5 yılda önemli atılımlar yaptık. Bu fon ile sizlere katkıda bulunan önemli bağışçılarımız var.  Bu fon çocuklarımızın eğitimlerine ara vermeden ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim almalarını amaçlıyor.

Bugün TEV ailesi olarak öğrencilerimize umut ışığı olmak için buradayız. Yaşadıkları zor günlere teslim olmamaları, hayata kaldıkları yerden devam edebilmeleri için buradayız. TEV olarak 5 yılda en uzun süreli burs desteği yapmak için var gücümüzle çalıştık. Çocuklarımızın eğitim hayatı boyunca devam edeceği burs fonunda bugün 5 milyon lira toplandı ve 1.5 milyon lirası çocuklar için harcandı ve devamı geliri olan bir fon. Bugüne kadar 122 kurum ve 2 binden fazla kişisel bağışçımız katkıda bulundu. Geçen yıl 12’si üniversite, 130’u ilk ve lise seviyede olmak üzere 142 burs alan öğrencimiz vardı. Geçen yıl 3’ü üniversite, 1’i lise 5’i ortaokul olmak üzere 9 öğrencimizi mezun ettik. Bu yıl 85’i kız 58 erkek olmak üzere 143 bursiyer ile devam ediyoruz. Öğrencilerin yeni eğitim döneminde okullarına devam edecek olmaları bizleri daha çok mutlu ediyor” dedi.

Çocuk Köyünde gönüllerince eğlenen öğrenciler Büyükşehir Belediyesi’nin misafiri olarak boyama ve el sanatları etkinliklerine de katıldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here