TEVFİZNAME 19.BENT

0
96

Geh ‘abdin eder ‘ârif

Geh emîn ü geh hâif

Her kalbi odur sârif

Mevlâ görelim n’eyler

N’eylerse güzel eyler

Bütün kalpler Allah’ın yedi kudretindedir. Diler azap eder diler rahmet… Kûn emriyle müsemma tecelliler yansır durur kainat denilen aleme. Diler gaflete düşürür, “Onlar sağırdırlar, dilsizlerdir, kördürler” (Bakara, 171) ayeti sırrınca hakikat algınamaz olur. Ne kadar söylensede gerçeği duyacak kulakları yoktur ki duyalar. Gözleri, dilleri, kulakları mühürlenmiştir. Diler, korku ve üzüntüden uzak eminlik vadilerinde dostlarını ağırlar. O, ne güzel vekildir.

Ne yana dönse vechimiz korku ile ümit rüzgarları eser. Ne saadet kıyımıza demir atar ne elem. Hep arada derede yürür dururuz öylece. Doğu, batı, kuzey, güney…. Ne yön bilinir ne yol. Kapılar ardı ardına sıralanmış. Anahtarlar dört bir yana savrulmuş. Şimdi gel, bulda aç kapıyı. Anahtarın yerini kim söyleyecek?

Süleyman ol da kapıların mührünü eline versinler. Belkıs’ın ellerinden tut ki sana gönül tahtının sultanlığını anlatsın. Uyan! Hüdhüdün kanatlarından seyreyle firdevs bahçelerini. Bu dünya bir mana alemi. Ardında ne suretler ervaha döner durur Hu diye. İşte böyle acizdir halimiz. Doğan güne de gelen geceye de hüküm geçmez. Hüküm yalnızca Allah’a aittir.

Bu gün yıkılmaz sandıkların yarın yitmeye mahkum. Gitmez, terketmez dediğin ne varsa bir bir gitmedi mi? Hangi neşenin ardından hüzünle kucaklaşmadın söylesene. Ne kaldı geriye gönlüm Hakktan gayrı. Hiç… Dört mevsim aynı anda yaşar olmuş içimiz. Kah yokluğa kah varlığa dönüp durmaktayız.

Söylesene arafta olanda neşe ne gezer. Sonu belli olmayan bu yolda  hangi akıl kendini garantide sayabilir. Dört kapıdan geçmeden o içindeki ateşi serin eylemezler. Edep kapısı, ilim kapısı, adalet kapısı ve en sonundadır sıddıklar kapısı. Aslını sorarsan hepsi de bir kapıya çıkar lakin o gül sultana ulaşmanın yolunu böyle tarif etmişler. Şimdi varalım Hak huzuruna şu kararsız gönüllerimiz için merhamet dilenelim. Mevlam görelim n’eyler. Neylerse güzel eyler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here