Ticaret Borsası’nın Coğrafi İşaret Aldığı ‘Balıkesir Kuzusu’ Tüm Türkiye’de

0
26

Adım adım takip edilecek 

Balıkesir Ticaret Borsası’nın coğrafi, işaret aldığı ‘Balıkesir Kuzusu’ üretimden sofraya kadar elektronik sistemle takip edilecek. Balıkesir Kuzusunun çoğaltılarak takibinin yapılacağı protokol Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında geçtiğimiz aylarda coğrafi işareti alınan ‘Balıkesir Kuzusu’nun üretimden tüketime kadar takibinin yapılacağı protokol imzalandı. Protokolle başka illerden gelen kuzuların ‘Balıkesir Kuzusu’ adı altında satılması da engellenecek.

KULA: BALIKESİR KUZUSUNUN MARKA OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İmza töreninde konuşan Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, “Balıkesir kuzusuna coğrafi işaret alınması çalışmalarını biz başlattık ama bu gayretin içinde en büyük paylar Tarım İl Müdürlüğünün, Büyükşehir Belediye Başkanımızındır. El birlik Balıkesir kuzusunu bir marka haline getirebilmek adına daha iyi koşullarda üreticiye daha katkı sağlamak gayretiyle böyle bir yola çıktık. Türkiye’de ilk defa kuzu etine veya ete coğrafi işaret alan borsa olduk. Yaptığımız bu güzel başlangıcın inşallah üreticiye ekonomik yönden katkı sağlaması için yola çıktık inşallah bu neticeye ulaşırız” dedi.

“KALİTEMİZ TESCİLLENDİ”

İl Tarım ve Orman Müdürü Lokman Gültekin, Balıkesir’in 50 bin ton et üretimi ile Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer aldığını söyledi. Gültekin, “Etimizin kaliteli olmasıyla gurur duyuyoruz. Coğrafi işaretimiz ile bu kalitemizi tescillemiş olduk. Coğrafi işaret alındıktan sonra da aynı kaliteyi koruma adına bakanlığımız ve ilgili kurumlar çalışmayı yürüteceğiz. Büyükşehir Belediyemizin sadece etimiz ile ilgili çalışmada değil bütün tarımsal faaliyetlerde başka illerde rastlamadığım ölçüde tarım ve hayvancılığa  ciddi katkılarını görüyoruz kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

KAFAOĞLU: COĞRAFİ İŞARETLİ KUZU ETLERİMİZ DAHA DEĞERLİ OLACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise, Balıkesir için çok önemli bir projenin imzasını attıklarını söyledi. Kafaoğlu, “Balıkesir kuzusu Ankara’da, İstanbul’da kasaplarda ‘Balıkesir kuzusu geldi’, ‘Balıkesir kuzusu bitti’ ifadelerinin yer aldığı en ünlü restaurantların  ‘Balıkesir kuzusu kullanıyoruz’ dediği bir ortamda coğrafi işaret aldık. Coğrafi işaret alma noktasında Ticaret Borsamızın uzun zamandan bu yana ciddi çalışmaları vardı. Bu belgeyi Ankara’da birlikte aldık. Balıkesir için son derece önemli. Tarım ve hayvancılığın baş şehriyiz, Türkiye’yi doyuran iliz. Balıkesir kuzusunun coğrafi işaret alarak tescillenmesi çok önemli. Bundan sonra bu coğrafi işaretin damgasının vurulduğu etler daha bir değerli olmalı. Başka yerlerde kesilerek Balıkesir kuzusu diye satışlar olmamalı. Haksız kazanç elde edenler olmamalı. Gerçek kazancı Balıkesir kuzusu tescili alınmış ve işareti basılmış Balıkesirli yetiştiriciler almalı. Bu noktada büyükşehir olarak Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız Balıkesir’in tamamında çok ciddi bir çalışma yapıyor. Öznesi Balıkesir olan her şey ile ilgileneceğiz dedik. Balıkesir’i büyülteceğiz, Balıkesir’de yaşayan insanların gelir seviyesini yükselteceksek öznesi Balıkesir olan her şey ile ilgileniyoruz. Tarım ve hayvancılık konularında ciddi katkılarımız var. Burhaniye’de Çiftçi Eğitim Merkezimiz var orada aromatik bitkiler konusunda çalışmalarımız var, Tarım İl Müdürlüğü ile beraber ‘Buzağı ölümleri olmasın’ diye çalışma yaptık buzağı kulübeleri, aşılar dağıttık, buzağı ölümleri Türkiye’de yüzde 12 iken Balıkesir’de yüzde 3’lere çekildi. Arıcılıkla ilgili polen altlıkları, kovan altlıkları dağıtıldı.

BELEDİYE ‘BALIKESİR KUZUSU’ ÜRETECEK 

Şimdi coğrafi işaret alındıktan sonra Balıkesir kuzusunu üretmeye geldi. Bununla ilgili kararlarımızı aldık, Meclisten geçirip yer tahsisini yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Damızlık Koyun Üretme Merkezi’ni kuruyoruz. Balıkesir’in esas kuzusunu damızlık olarak üretip çiftçilerimize dağıtacağız. Balıkesir’deki üretimi ve katma değeri artıracağız. Bu noktada Balıkesir’de güçlerimizi birleştiriyoruz,  bütün sivil toplum örgütleri odalar, borsalar, devletin bütün kurum ve kuruluşları tek yürek olarak hareket ediyor. Balıkesir’de hep beraber toplu olarak hareket ediyoruz. Balıkesir’in ekonomide 2023’de Türkiye’nin 10 numaralı il olması için çalışıyoruz. Bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

BALIKESİR KUZUSU İÇİN NELER YAPILACAK?

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, imzalanan protokolle Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Orman Müdürlüğü ile entegre olarak Balıkesir Kuzusunun takibinin yapılacağını söyledi.

Kula, “Balıkesir’deki tüm Balıkesir koyunu olan hayvan varlığını tespit edeceğiz. Ondan sonra bu hayvanlardan olan kuzulara Balıkesir kuzusu ve eti belgesi vereceğiz. Her kuzu Balıkesir kuzusu olamayacak. Bunların düzenli olarak takibini yapacağız, arkadaşlarımız Tarım İl Müdürlüğü’nün katkıları ile köylerdeki Balıkesir koyunu olan hayvan  varlığını tespit ediyor. Bu bilgileri toplayacağız, bu koyunlardan doğan kuzulara Balıkesir kuzusu belgesi vereceğiz. Bu şekilde Balıkesir kuzusunun ekonomik değerini artıracağız. Ben mezbahacı arkadaşlara en başta şunu söyledim, hiç kimse her kuzuya Balıkesir kuzusu belgesi alırım diye taklit ve tağşiş ile ilgili aklının ucundan hiçbir şey geçirmesin. Biz yaptığımız işi ciddi yaparız, doğru olan ne ise onu yapacağız Ticaret Borsası olarak yer arayışı içerisindeyiz. 50-60 dönümlük yer arıyoruz burada biz de Damızlık Koyun Üretim Merkezi yapacağız. Biz üreticilere maliyetine fiyatlarla satacağız. Belediyenin üretimine destek olacağız” dedi.

BALIKESİR KUZUSUNUN GEN HARİTASI ÇIKARILDI

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün de; Balıkesir kuzusunun gen haritasının çıkartıldığını söyledi. Tüzün, “Tescil belgesinin üzerinde hangi ırklardan yüzde kaç olması gerektiği belli, yerden yüksekliği, başını tipi, kuyruk cinsi, üzerindeki yapağısı belli. Bunlar belli olduğu için Balıkesir’den giden her hayvan artık Balıkesir kuzusu olamayacak. Bu gen haritasında verilmiş olan genetik özellikleri taşıyan kuzular artık Balıkesir kuzusu olacak. En önemlisi Balıkesir’de yetişmiş ve burada kesilmiş olacak ve kesildikten sonra ayrı bir kulak küpesi ile bu hayvanlar numaralandırılıp en son kasaptan eti alacak olan kişiye kadar takip zinciri olan bir sistem olacak.  Balıkesir kuzusu diye farklı bir kuzuyu satarlarsa bun un da bir cezai yaptırımı olacak. Bu sistem hem üreticiyi, hem ilimizi koruyacak şekilde dizayn ediliyor. Üretimden satışa kadar takip edilecek. Hayvan Pazarı’nın yanında Hayvancılık Bölgesi ilan edilen sahada Balıkesir Kuzusu Damızlık Üretme Merkezi kuruyoruz. Burada üretilen damızlıklar vatandaşa satılacak” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here