Ticaret Odası Başkanı Kula: Paket olumlu, zararı en aza indirir

0
18

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Korona Virüse karşı alınan tedbirleri değerlendirdi. “Pakette yer alan kredi ve ana para faiz ödemelerinin ertelenmesi ve finansman desteği ile KGF limitlerinin artırılmasının da nakit ihtiyacına hızlı çözüm bulma noktasında katkı sağlayacaktır. Asgari ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği gibi destekler de istihdama güç katacak. Alınan ekonomik tedbirler tüccarımızın ve esnafımızın bu süreci en az zararla geçirmesini sağlayacak ve korona virüsün etkilerini en aza indirecektir” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, korona virüs hastalığının tüm dünyada salgın olarak etkilerini devam ettirdiğini ve maalesef ülkemizde de etkilerini arttırdığını belirterek, devletin bu süreci en az kayıpla atlatılmasına yönelik aldığı tedbirleri değerlendirdi.

Bu tedbirler kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün oldukça geniş katılımlı bir toplantı sonrasında salgının iş dünyasındaki etkilerinin azaltılmasına yönelik önlemleri içeren Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi açıklandığını kaydeden Rahmi Kula, “Söz konusu paketin açıklanması öncesinde iş dünyasının talepleri odalarımız ve borsalarımız aracılığı ile alınmıştır. Balıkesir Ticaret Odası olarak bizler de, üyelerimiz ve iş dünyamızın bu süreçte yaşadıkları zorlukları ileterek, korona virüsün etkilerinin azaltılmasına yönelik çözüm önerilerimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ilettik. Bu noktada taleplerimizin karşılık bulması önemlidir.

“İŞ DÜNYASINA BİR NEBZE NEFES ALDIRACAK”

10 sektörü kapsayan muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin 6 ay ertelenmesi yaşadığımız bu zor dönemde iş dünyasına bir nebze nefes aldıracaktır. Pakette yer alan kredi ve ana para faiz ödemelerinin ertelenmesi ve finansman desteği ile KGF limitlerinin artırılmasının da nakit ihtiyacına hızlı çözüm bulma noktasında katkı sağlayacaktır. Ayrıca, asgari ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği gibi destekler de istihdama güç katacaktır. Alınan ekonomik tedbirler tüccarımızın ve esnafımızın bu süreci en az zararla geçirmesini sağlayacak ve korona virüsün etkilerini en aza indirecektir.

İş dünyası olarak bizler de ekonomik tedbirlere ek olarak iş yerlerimizde gerekli olan hijyen ve temizlik tedbirlerimizi almalıyız, sosyal mesafemizi korumalı, personellerimize gerekli eğitimi vermeliyiz. Bu süreci de atlatacağımızdan en ufak bir kuşkumuz yoktur. Balıkesir Ticaret Odası olarak korona virüs salgınının atlatılma sürecinde üyelerimizin ve devletimizin yanında yer alarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here