Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula: Özel Endüstri Bölgesi memnuniyet verici

0
114

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Resmi Gazete’de ilan edilen 6 Endüstri Bölgesinden birinin Balıkesir’de olmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir’de Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ’ye ait kağıt fabrikasının Endüstri Bölgesi ilan edilmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı.

Kula, “Geçen yıl Türkiye’nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edilen İzmir Aliağa’daki Star Rafinerisi’nin ardından 5 şehirde 6 bölgeye daha aynı statü verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Balıkesir, Bursa, İstanbul, Mardin, ve İzmir’de 6 özel endüstri bölgesi ilan edildi. Söz konusu bölgelerde toplam yatırım tutarının 3,7 milyar dolar olması planlandı. Bunun yüzde 95’nin sıfırdan yeni yatırım olduğu belirtildi. Bu kapsamda Balıkesir’de Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş.’ye ait bir alan Endüstri Bölgesi ilan edilmiştir. Balıkesir’deki özel endüstri bölgesinde kağıt ve karton fabrikası faaliyete geçti. 165 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayan fabrikaya, gelecek dönemde 240 milyon dolarlık ilave yatırım yapılması bekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın da ifade ettiği gibi söz konusu Endüstri Bölgelerinde 49 bin yeni istihdam sağlanacak ve 23.1 milyar lira yeni yatırım yapılacaktır.

Balıkesir Ticaret Odası olarak, Resmi Gazete’de ilan edilen 6 Endüstri Bölgesinden birinin Balıkesir’de olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Hammadde ve pazara yakınlığı ile cazibe merkezi haline gelen ve yatırımcıların ilgi odağında olan merkez ve ilçe Organize Sanayi Bölgelerimiz başta olmak üzere istihdam ve yatırım getirecek yeni Endüstri Bölgeleri kurulmasını bekliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here