“Tıp hem bir bilim hem de sanattır”

0
59

Balıkesir Tabip Odası’nca ‘14 Mart Tıp Haftası’ ve ‘Tıp Bayramı’ etkinliğinde meslekte 25 ve  40’ncı yılını dolduran hekimlere hizmet belgesi ve plaket takdim edildi.

Tabip Odası’nın Otel Bari’de düzenlediği 14 Mart Tıp Haftası ve Tıp Bayramı töreninde konuşan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Şahin Cılız, Tıp Bayramının tarihçesini anlattı. Bu topraklarda hekimlerin, her zaman ülke sorunlarına duyarlı her zaman bilimden, aydınlanmadan, laiklikten, bağımsızlıktan, barıştan ve özgürlükten yana olduklarını, hiçbir şeye sessiz kalmadıklarını söyledi.

Cılız, “Hekimler, bulaşıcı hastalıklara karşı nefer, deprem mağdurlarına şifa oldular. Doğanın talanına nükleer santrallere karşı durdular. Her zaman iyi hekimlikten ve insan haklarından yana oldular. Etik ve deontolojik değerleri korumaktan vazgeçmediler. Sağlıkta yaşanan sorun ve yetersizliklerin ülkedeki yönetim anlayışından önceliklerinden tercihlerinden ayrı düşünülemeyeceğini savundular. Biz hekimler, halkın sağlık hakkını savunurken, barışın egemen olduğu özgür, adil, demokratik bir ülkede yaşama isteğimiz de güçleniyor. Akıldan ve bilimden yana olma tutumumuzu dün olduğu gibi bugün ve yarında sürdüreceğiz.  İnsanca çalışma koşulları, çalışırken ve emeklilikte insanca ücret iş ve gelir güvencesi mesleki bağımsızlık, eşit, ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmeti için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Hekimliğin amacının, kişinin olanakların elverdiğince uzun bir yaşamı sağlık mutluluk ve verimli bir çalışma içinde sürdürülebilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Cılız, “Hekimler bu amaca uygun olarak öncelikle sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi için uğraş verirler. Tıp hem bir bilim hem de sanattır. Bilim gözlemlenebilen ölçülebilenlere uğraşır ve yetkin bir hekim hastalığın belirtilerini ve onu nasıl iyileştirebileceğini iyi bilir. Ancak özellikle insanın bireyselliği kültür, din, özgürlük, haklar ve sorumluluklar gibi kişisel özellikler göz önüne alındığında bilimsel tıp sınırlılıklar içerir. Tıp sanatı ise hiçbiri bir diğerinin aynısı olmayan hastalar, aileler ve toplumlara tıp bilimleri ve teknolojisinin uygulanmasını içerir” diye konuştu.

“HEKİMLİK MESLEĞİ AYNI ZAMANDA TOPLUMSAL İLİŞKİLERİ DE İÇERİR”

Cılız,  konuşmasını şöyle tamamladı: “Bireyler, aileler ve toplumlar arası farklılıkların büyük bölümü fizyolojik değildir ve etikle birlikte sanat ve sosyal bilimler bu farklılıkların tanınması dikkate alınması için temel bir rol oynarlar. Hekimler özellikle tıbbın sanat yanını tıp fakültesindeki yetiştirilme döneminden başlayarak bir usta çırak ilişkisi içerisinde öğrenir. Hekimlik mesleği yalnızca hekim hasta ilişkisinden ve meslektaşlar arasındaki ilişkiden oluşmaz aynı zamanda toplumsal ilişkileri de içerir. Tıp bugün her zamankinden daha çok fazla oranda toplumsal bir etkinliktir. Geleneksel olarak tıp mesleğinin üyeleri olan hekimlerin birbirine yabancı hatta arkadaş gibi değil bir ailenin üyeleri olarak davranmaları beklenir. Bu nedenle mesleğe başlamadan önce meslektaşlarımızı kardeşlerim sayacağım sözü verilir. Aralarında bu kadar yakın ve dayanışma duygusuyla çalışmayı gerektiren bir meslek topluluğunda bizde Balıkesir Tabip Odası olarak, meslektaşlarımıza Hizmet ve Onur Belgesi ve Plaket sunma amaçlı toplantıyı yapıyoruz. Bir kez daha, meslekte çeyrek asır 25 yıl ve 40.yılı başarı ile tamamlamış meslektaşlarımı kutluyorum.”

“BU ÜLKENİN GÜZEL İNSANLARI”

Plaket töreninde katılımcılara seslenen Vali Ersin Yazıcı, konuşmasına Atatürk’ün, “Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz” sözlerini hatırlatarak başladı. Türk Hekimlerine güvenin tam olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, doktorların güzel hizmetlerini yakından takip ettiğini ifade ederek, Doktorlara “Siz bu ülkenin güzel insanlarısınız” diye hitap etti.

“IŞIĞI SÖNMEYEN KURUMLARDA ÇALIŞIYORUZ”

İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, burada yaptığı konuşmada, doktorların, ışığı sönmeyen kurumlarda çalıştıklarını söyledi. Korana virüsü nedeniyle ülkede ve dünyada sıkıntılı günler yaşandığını, iptallerin olduğunu, buna karşın sağlıkçıların göreve devam ettiğini anlatan Yavuzyılmaz, doktorların özverisinin görülmesi gerektiğine işaret etti. Hekimlerin, 7/24 nöbette olduğunu, gece gündüz çalıştığını anlatan Yavuzyılmaz, “Bizim çocuğumuzun ateşi olsa bile, çocuğumuzu bırakıp hastaneye gidiyoruz. Yapılan işin kıymetinin bilinmesi lazım. Sağlık camiası özveri ile çalışıyor. Bu iş ekip işi. Hep beraber, omuz omuza olursak sorun yaşamayız. Sorunları çözmek için gayret içinde olacağım” dedi.

DUAYENLERE HİZMET BELGESİ VE PLAKET

Programda meslekte 40. yılını dolduran Lokman Akça, Bülent Aşkun, Erkan Aydoğmuş, Celal Aytan, Ahmet Çamili, Mehmet Ali Çiçek, Sedat Eldeleklioğlu, Hayati Girgin, Ahmet Mustafa Güzeliş, Hasan Hocaoğlu, Necati Kelemençe, İbrahim Kızılay, Bayram Kuratmer, Ahmet Yaşar Mumyakmaz, Ercan Nair, Kemalettin Sönmez, Harun Tezel, Osman Nuri Topal, Emin Yiğit, Nedim İnce, Erol Gökgür ve Tuncay Ertem’e plaketleri törenle verildi.

25’NCİ YIL PLAKETİ ALANLAR

Gülsema Akıncı, Zihni Aktaş, İbrahim Timuçin Alkaya, Ersin Atıcı, Şevki Avcı, Hüseyin Semih Aydın, Zümrüt Başer, Özden Baygül, Semra Bayram, Fatih Cantürk, Zeynettin Çetin, Yalçın Dağlı, Arzu Kaynak, Hakan Kaynak, İsmail Keskin, Serap Kutlu, Gülyaşar Lafcı Demir, Işıl Okyay, Erol Özdaş, Hatice Özyurt, Vedat Sağır, Ahmet Uygur Sargın, Nihat Sessiz, Ayşe Sızanlı, Serhan Sofuoğlu, Fatma Bahar  Sunay, Pınar Şenat, Şule Turhan Demiralp, Levent Yangın, Hümeyra Yıldırım Can, İsmet Alkış, Arzu Cılız.

Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here