Tokyo 2020’nin ardından

0
292

23 Temmuz’da rüya gibi görsel şovlarla başlayan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları, yine benzer görüntülerin sergilendiği kapanış töreniyle dün sona erdi.

Pandemi şartlarında yaşanan onaltı günlük süreç, akıllarda birçok yarış ve müsabaka bırakırken, kazanan sporcunun kaybedenin elini kaldırdığına çok kez şahit olduk.

Bu anlamda, en unutulmaz anlardan birisi ise Erkekler Yüksek Atlama Finali’nde yaşandı…

Katarlı Mutaz Essa Barshim, İtalyan Gianmarco Tamberi ve Belarus sporcu Maksim Nedasekau, 2.37 metre yükseklikteki engeli aşmayı başardı.

Toplam geçerli atlayış sayısı rakiplerine göre daha az olan Belarus sporcu, statü gereği Bronz Madalya’nın sahibi olurken, sayıları eşit olan diğer iki sporcuya birer atlayış hakkı daha verildi.

Baraj atlayışında başarılı olamayan İtalyan sporcu Gianmarco Tamberi, bir de sakatlık yaşadı. Böylece rakipsiz kalan Katarlı sporcu Mutaz Essa Barshim ise atlayış yapmak yerine, hakemlere “Son denemeden çekilirsem Altın Madalya ikimiz arasında paylaşılabilir mi” diye sordu.

Talimatları kontrol eden yetkililerin “Evet o zaman Altın Madalya ikiniz arasında paylaşılacaktır” cevabını alan Mutaz Essa Barshim, hiç tereddüt etmeden, rakibine sarılıp, onu hem sevincine hem de Altın Madalya’ya ortak etti.

Uzun zamandır, birçok tarifi yapılan, uzun yazılarla anlatılmaya çalışılan Olimpiyat Ruhu da bu kısa sürede can buldu.

Tokyo 2020, ay-yıldızlı sporcular için de oldukça başarılı geçti ve 1948 Londra’da kazanılan 12 madalyalık rekor, 13 madalya ile kırıldı.

Belki sayı daha fazla olabilirdi…

Belki bazı madalyaların rengi daha farklı olabilirdi…

Ama “Nasip bu kadarmış” diyeceğiz…

Tokyo 2020’de ülkemize Altın Madalya kazandıran Mete Gazoz ve Busenaz Sürmeneli, Gümüş Madalya kazandıran Buse Naz Çakıroğlu ve Eray Şamdan, Bronz Madalya kazandıran Ferhat Arıcan, Hakan Reçber, Hatice Kübra İlgün, Rıza Kayaalp, Yasemin Adar, Taha Akgül, Ali Sofuoğlu, Merve Çoban ve Uğur Aktaş’a sonsuz teşekkür edip, ayakta alkışlıyorum.

Bu vesileyle ilklere imza atan kadın güreşçi Yasemin Adar’ın yanı sıra Voleybol Kadın Milli Takımı ile Olimpiyat Beşincisi olan Ebrar Karakurt ve hava şartları nedeniyle sporcuların oldukça zorlandığı 20 Kilometre Yürüyüş Yarışı’nı 34’ncü olarak tamamlayan Şahin Şenoduncu’yu da Balıkesir’i başarıyla temsil ettikleri için ayrıca kutluyorum.

Muhtemelen, Olimpiyat sporcularımızın protokol tarafından kabul edilip, çeşitli hediyeler verildiği görüntü ve haberler birkaç güne önümüze düşecektir.

Ama bu kadarla kalmayın…

Bu sporcuların isimlerini yaşatacak projelere imza atın…

Bu onuru onlara çok görmeyin…

Artık, isimlerini spor tesislerine veya caddelere mi verirsiniz?

Heykellerini mi dikersiniz?

Onu ben bilmem…

Yeter ki ölmelerini beklemeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here