“Tüm yetki emlakçılara geçecek”

0
21

Çakır Emlak sahibi Hasan Çakır, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için geri sayımın başladığını söyledi. Çakır, yapılan yasal düzenleme ile beraber artık kiralık ve satılık daire ilanlarının, internetten sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilebileceğini belirtti.

Süreç tamamlandığı anda ev sahiplerinin kendilerine ait olan konutlar için internet üzerinden sahibinden ilanlar veremeyeceğini, konu hakkında yetkinin sadece belgeye sahip olan emlakçılara geçeceğini anlatan Çakır, Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler için çok kez  yürürlüğe giriş tarihi ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için geri sayım başladığını belirtti.

Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulduğunu ifade eden Çakır, “31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek. Vatandaş internetten ilan veremeyecek, yetki belgesi olmadan sahibinden satılık ve kiralık daire ilanı verene 25 bin lira para cezası kesilecek” dedi.

“YETKİ BELGESİ ALMAYAN EMLAKÇILARA ÇALIŞMALARINA İZİN VERİLMEYECEK”

Yapılan düzenlemenin ardından internetten sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacağını anlatan Çakır, “Bundan sona vatandaş internet üzerinden kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak. İnternet üzerinden verilen ilanlar üzerindeki tüm yetki emlakçılara geçecek. İnternetten kiralık daire ya da satılık ev gibi sahibinden satılık ilanları sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilecek. İnternet üzerinden ilan verme yetkisi sadece belgeye sahip olan emlakçılara ait olacak.  Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin lira para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların da çalışmalarına izin verilmeyecek. Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerin ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları istenecek.  Bu sayede emlak sektörüne de yeni bir çeki düzen getirilmiş olacak ve hem sektörün hem de vatandaşların şikayetlerine bir çözüm bulunmuş olacak.  taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair  Yönetmelik kapsamında alınan kararlar 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile hayata geçirilecek. Düzenleme ile sahte emlakçılar tarafından yapılan dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmesi amaçlanıyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here