Balıkesir Kahvaltısı Dünya’ya tanıtılıyor

0
145

‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’, kortej yürüyüşü ve yemek şovlarla başladı. Balıkesirli sanatçı İlker Ayrık, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, çok sayıda ülkenin Büyükelçileri ve ünlü şeflerin de katıldığı festivalde, Balıkesir’in 30 çeşit kahvaltısı Dünya’ya tanıtılacak.

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Marka Şehir Balıkesir’ projesi kapsamında düzenlediği 2-5 Haziran tarihleri arasında yapılacak ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nin açılışı Balıkesirli sanatçı İlker Ayrık’ın da katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı.

Milli Kuvvetler Anafartalar ve Kızılay Caddeleri’nde yapılan yürüyüşün ardından Avlu Balıkesir’de festivalin açılışı yapıldı. Marka Şehir Balıkesir Yönetim Kurulu  Üyesi, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, “Biz yıllardır Balıkesir’de bir şey olmuyor, bu kadar ürünümüz var. Balıkesirliler olarak, ‘Türkiye’yi Doyuran İl’ olarak peynirimizi, zeytinimizi, zeytinyağımızı, höşmerim tatlımızı, kuzu etimizi, bu coğrafyada herkese tanıtıp, marka haline getirmeliyiz diye konuşuyorduk. Gastronomide, turizmde, daha ön plana çıkmalıyız, çünkü bunu il olarak hak ediyoruz. Bun un için ‘Marka Şehir Projesi’ başlattık ismini de ‘Hayat Dolu Balıkesir’ koyduk. ‘Hayat Dolu Balıkesir’ isminin altını doldurmak için ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nde bir aradayız. Bir çivi çaktığımızı, ateş yaktığımızı düşünüyorum” dedi.

“DAĞLARINDAN BAL, OVALARINDAN YAĞ AKAN ŞEHİRİZ”

Festivalin açılışında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bir şey yapmaya çalışıyoruz. Ama yeni icat değil var olanın tanıtımını yapmaya çalışıyoruz. Balıkesir’in zenginliklerini Balıkesir dışının da bilmesini istiyoruz. Biz bazı güzellikleri sadece kendimiz yiyelim, içelim, istemiyoruz, Türkiye bilsin istiyoruz. Gastronomi şehirleri bir bütünü ortaya koyduğu zaman güzel bir lezzet ortaya koyuyorlar. Balıkesir’in güzel lezzeti ortaya koymasının artısı ne ? Kendi ili içerisindeki tüm ürünleri ortaya koyması. Bir şeyi yemek yapıyorsanız en önemli şey malzemedir. Mutfaktaki en önemli malzemede zeytinyağıdır. Biz dağlarından bal, ovalarından yağ akan şehiriz derken Kazdağlarını, Madra Dağını işaret ediyoruz. Diyoruz ki buradaki endemik bitki örtüsü arıların çok hoşuna gidiyor acayip bal yapıyor. Ovalarından yağ akıyor derken 11 milyon bu tarafta, 3 milyonu aşkın Marmara’da ki zeytin ağaçlarımızı kastediyoruz. Zengin ovalarımızda yetişen ay çekirdeğimizi kastediyoruz. Her yerinde bereket fışkırıyor. Susamında tutun endemik bitki örtüsünde doğal yetişen baharatlarına her şeyi olan bir şehiriz. Bugün başlattığımız ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ bir çok amaca hizmet edecek. Biz ‘Seçkin Destinasyonlar Sağlık ve Esenlik’ rotası içerisine girdik. Kültür Bakanımız bu lisansı Valimize gururla verdi Gastronomi Şehri olma yolunda çok şey yaptık. Termaliyle, turizmiyle 365 gün ziyaret edilebilecek, yıllık ihtiyaç duyduğunuz salça, peynir, kurutulmuş gıdalarınızı satın alabileceğiniz şehir. Balıkesir, sahiliyle, termaliyle, şehir merkeziyle, Sındırgısıyla, Göneniyle, Kuş Cennetiyle, herkesi buraya bekliyoruz” dedi.

“GASTRONOMİDE GÜCÜMÜZÜ GÖSTERECEĞİZ”

Vali Hasan Şıldak da festivalin açılışında yaptığı konuşmada Balıkesir’in doğal ve yöresel ürünlerine dikkat çekti.

Vali Şıldak, “Arnavutluk, Hırvatistan, Letonya, Malta ve Moğalistan’ın büyükelçileri, ve diplomatik misyon şefleri, ‘Marka Şehir Balıkesir’ ve Gastronomi Şehri Balıkesir’ projelerimizin paydaşları, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, Ankara, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, İzmir, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Sakarya ve Samsun’dan şehir stantları burada. Balıkesir bir yola çıktı. Bu bir turizm şehri olma yolculuğudur. Bunun bileşenleri, unsurları çok çok geniş bir alana yayılıyor. Gastronomide bunlardan bir belki de en güçlü olanı. Niye kahvaltı diye sorulabilir. Bu konuda güçlüyüz, gücümüzü göstermek istiyoruz. Balıkesir bu festivalle artık ben de bu sahada varım diyor” diye konuştu.

Festivalin ilk gününde ünlü şeflerin katılımıyla, yarışmalar ve şovlar yapıldı.

AÇILIŞA YOĞUN KATILIM OLDU

Festival açılışına BAÜN Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’un yanı sıra proje paydaşları; Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Onursal Başkanı Mahmut Dolmacı, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği Balıkesir Temsilcisi Levent Kaynak ile TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya, Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Arnavutluk, Hırvatistan, Malta ve Letonya Büyükelçileri, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde, Bosna Hersek Büyükelçiliği Müsteşarı, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kooperatifler, siyasi partilerin il başkanları, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

YEMEK ŞOVLAR, PANEL VE SÖYLEŞİLER YAPILACAK

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Balıkesir Aşçılar ve Pastacılar Derneği ile Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği iş birliğinde düzenlenen ve 5 Haziran’a kadar açık kalacak festival kapsamında; birbirinden güzel yemek şovlar, ünlü şeflerin panel ve söyleşileri, yöresel ürünlerin tadımı ile barana ve halk oyunları gösterisi de yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here