Kaplıca zenginiyiz

0
129

Balıkesir ve ilçeleri, termal kaynak zenginliğinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal bileşimleri açısından Türkiye’nin üstün nitelikli şifalı sular arasında yer alıyor. Mevcut kaplıcalar, doğal çıkışlı, suyu bol ve verimli. Eriyik ve mineral değerleri yüksek, kükürt radon ve tuz bakımından zengin.

Sıcaklık değerleri bakımından farklı nitelik gösteren kaplıcalarımızın bir kısmı banyo tedavisine bir kısmı da içme kürlerine elverişli. Bir kısmı deniz kıyısında bir kısmı da çevresindeki yeşil doku özelliği ile dağlık ve ormanlık alanlarda av ve eko turizmine de elverişli. Kaynak kullanımı açısından çeşitlilik sağlıyorlar. Rekreasyon alanları ile de dikkat çekiyorlar. Bu özellikleri ile Balıkesir bölgesindeki termal suları, çok geniş bir tedavi alanı yaratıyor. Bölgenin uygun iklim koşulları ile de uzun bir kür mevsimi olanağı sunuyor. Mevcut kaplıcalardan bazıları romatizmal hastalıklara  iyi gelirken, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelen kaplıcalar mevcut.

BALIKESİR’DEKİ KAPLICALAR

Balıkesir’de Pamukçu, Kiraz, Güre, Bostancı Köyü, Derman Ilıcası, Gönen Kaplıcaları, Gönen Ekşidere Dağ Ilıcası. Manyas Kızık Köy Kaplıcaları, Susurluk Kepekler (Ilıca Boğazı) Kaplıcası, Balya Dağ Ilıcası, Bigadiç Hisarköy Kaplıcaları, Sındırgı Hisaralan Kaplıcası, Sındırgı Emendere Kaplıcası ve Dursunbey Aşağımusalar Köyü Ilıcası şifa dağıtmaya devam ediyor. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here