Türk Hakemliği Nasıl Kurtulur?

0
59

Dün, “Sallandıracaksın birkaçını” dedim. Bugün de ‘Türk hakemliği nasıl kurtulur’a kafa yoralım.

Ama önce, “Sallandıracaksın birkaçını” dedim diye kelle istiyorum sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Daha fazlasını istiyorum.

Suat Arslaboğa, Mehmet Ali Akkor ve Utku Tunavelioğlu gibi adamlar, bırak hakem camiasının önünden geçmeyi, kendi mesleklerini bile yapamamalı…

Suat Arslanboğa, eğitimci…

Mehmet Ali Akkor, devlet memuru…

Utku Tunavelioğlu, öğretmen…

Hepsi ‘Okumuş Çocuk’ olsa da bunların yapacağı eğitimcilikten, öğretmenlikten ne olur?

Memurluktan ne olur?

Bunların yetiştireceği nesilden hayır mı gelir?

Bunlara çocuk mu emanet edilir? Devletin işleri mi?

Tüm dünyanın gözleri önünde bu haltları yiyenler, kapalı kapılar ardında her türlü hainliği yapar.

Yarın hakemliği bırakıp, gözlemci veya hakem hocası olmaya çalışacaklar. Bunların vereceği nottan ne olur? Eğiteceği hakemden ne fayda gelir?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 15 Temmuz sonrasında sapı-samana karıştırıp, birçoğunu haksız sildiği gibi bunların da bilgi bankasından geçmişleri silinmeli.

Bir daha hakemin ‘H’sini ağızlarına alamamaları lazım. “Gözlemci olurum. Hakem hocası olurum” diye düşünmeyi hayal bile edememeliler.

Bizim memleketin huyudur…

Eleştiriyi severiz ama iş çözüm üretmeye gelince köşe bucak kaçarız. Ben öyle yapmayacağım.

Türk hakemliği nasıl kurtulur? İşte reçete;

Türkiye Futbol Federasyonu, eline neşteri alıp, 30 yaş üzeri tüm hakemleri, adına, klasmanına, babasına-dedesine bakmadan kesip atacak.

“Hepsi birden nasıl olacak, zor olmaz mı” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

İşinizi kolaylaştırayım…

Önümüzde vize yenileme sınavları var. Atletik testler öncesinde DOPİNG KONTROLÜ yapın. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan, hepsi dökülür.

Tüm klasmanlardaki gözlemci kadrosunda yer alan isimlerle sonsuza dek vedalaşacaksınız.

“Ağır oldu” demeyin. Adam, 15 yıl birlikte hakemlik yaptığı, seminerlerde birlikte yatıp-kalktığı arkadaşını izliyor. Nasıl not vermesini bekliyorsunuz?

Başta hakemliği döneminde kural hatası yapanlar olmak üzere, tüm hakem eğitimcilerine de “Bay Bay” diyeceksiniz. Bu arada Jaap Uilenberg ile de yolları ayırıp, tasarruf etmenizde fayda var.

Gözlemcilik için ‘Hakemlik Yapmış Olma’ şartını kaldıracaksınız. Sokakta bu işi layıkıyla yapacak bir dünya kaliteli insan var.

“Merkez Hakem Kurulu’nu napcaz” diye sormayın. Onlara zaten gerek yok…

Hakem İşleri Müdürlüğü’nde 5 memur, illerde ise İl Futbol Temsilcileri, yapay zeka yardımı ile bu işi onlardan çok daha iyi yapar.

Hak eden hak ettiği maça çıkar. Hak etmeyen de köyüne geri döner. Biz de yapılan yanlışları ‘HATA’ olarak değerlendirme fırsatı buluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here