Türk Sağlık-Sen Başkanı Bilal: Sağlık çalışanları tehdit ediliyor

0
42

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, sağlık çalışanlarının bir sendika tarafından baskı, tehdit ve şantajla üye olmaya zorlandığını söyledi. Bilal, “Aynı sendika hastane başhekimlerini suçlayarak üye kaybına uğruyoruz, siz yardım etmiyorsunuz, görevinizden ayrılın, seni koltuğundan kaldıracağım gibi tehditlerde bulunduğuna dair duyumlarımız var” dedi.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, ‘14 Mart Tıp Bayramı’ nedeniyle yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Bilal, “14 Mart Tıp Bayramı bundan tam 100 yıl önce Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’de iki kule arasına dev bir Türk bayrağı asan Tıbbiyelilerin işgale tepki, milletine sevda ve vatanına bağlılığın bir yansımasıdır. Türk Sağlık-Sen 100 yıl önceki idealin temsilcisi, o asil ruhun günümüze yansımasıdır. Sevdası Türkiye olan bizler, her şartta ve zamanda bayrak, vatan, millet ve devlet demekten asla vazgeçmeyeceğiz. İşte böylesine kutsal bir mirasın sahipleri sağlık çalışanlarımızın bugün karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramını, bayram tadında karşılamaya hasret kaldık” dedi.

“ŞİDDETTEN EN FAZLA SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR”

Bugün mobbing ve şiddetten en fazla mağdur olanların sağlık çalışanları olduğunu kaydeden Bilal, sözlerine şöyle devam etti: “Her 30 dakikada bir sağlık çalışanın şiddete uğradığı, doktorların kafasına kaldırım taşları atıldığı, hastanelerin basıldığı ve şiddetin cinayete dönüşmeye başladığı bir çalışma ortamı mevcuttur. Bazı düzenlemeler ile önlemler alınmak istenmişse de bunların yetersiz olduğu ortadadır. Bu nedenle acil bir şekilde sağlıkta şiddete istisnasız tutuklu yargılama gelmeli, sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilerek burada işlenen suçların ertelenmesi veya paraya dönüştürülmesine son verilmeli ve şiddet uygulayanlara acil haller dışında belli bir süre paralı sağlık hizmeti uygulaması hayata geçirilmelidir.

“ÇALIŞANLAR BİR SENDİKA TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYOR”

İlimiz de ayrıca; sağlık çalışanları bir sendika tarafından baskı, tehdit ve şantajla üye olmaya zorlanmaktadırlar. Sağlık çalışanlarının özgür iradeleri ile bir sendikaya üye olamadıklarını görmekteyiz. Özlük haklarının korunması gerekirken özlük hakları üzerinden tehdit edilmektedir.

Geçmişte 14 Mart’ı Tıp Bayramı etkinlikleri için saçma sapan bir anket düzenlediklerini unutmadık. Böyle bir ankete geçmişte tepki göstermeyen malum sendika bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde hastane başhekimlerini suçlayarak üye kaybına uğruyoruz, siz yardım etmiyorsunuz, görevinizden ayrılın, seni koltuğundan kaldıracağım gibi tehditlere başvurdukları duyumlarını almaktayız.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here