Türk Üniversite reformu 87 yaşında

0
38

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği  (ÇYDD) Balıkesir Şubesi tarafından yapılan açıklamada Cumhuriyet’in ilanının 10. yılında Türk Üniversite Reformunun gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Atatürk tarafından davet edilen İsviçreli Prof. Dr. Albert Manche tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda gerçekleştirilen reform ile Darülfünun İstanbul Üniversitesi’ne dönüştürüldüğü, Edebiyat, Fen, Tıp, Hukuk ve Mühendislik fakülteleri kurulduğu ifade edildi.

Üniversite, fakülte, rektör, dekan gibi sözcüklerin kullanılmaya başlandığına yer verilen açıklamada şu hususlara değinildi: “Subay okulları da üniversiteler arasına alındı. Atatürk’ün kurduğu genç Cumhuriyet’in, çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkılması ideali ancak akılcı ve bilimsel bir eğitimle mümkündür. Üniversite eğitimi ise toplumsal gelişme, zenginleşme ve çağdaşlaşmanın en önemli aracıdır. Bu kapsamda üniversite reformuyla laik, demokratik ve bilimsel üniversite eğitimi benimsenmiş ve toplumsal dönüşüme önemli bir ivme getirilmiştir. Dünya 2. Dünya Savaşı’nın karanlığına hazırlanırken Atatürk büyük dehası ile Nazi iktidarınca yönetilen Almanya’dan kaçan bilim insanlarını da Türkiye’ye davet etmiş ve üniversite reformuna çok büyük katkılar sunmalarının önünü açmıştır. Üniversiteler, bilimde, sanatta, kültürde, teknolojide ve ekonomide kalkınmanın temel kaynağıdır. Günümüzde de laik, demokratik ve bilimsel eğitim veren ve özerk olarak yönetilen üniversiteler ülkemizin en büyük gereksinimlerindendir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here