“Türkiye’de aşı karşıtlığı son yıllarda giderek artmakta”

0
35

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “Halk sağlığı için aşılar çok önemli olmasına rağmen Türkiye’de aşı karşıtlığı son yıllarda giderek artmakta ve gündeme gelmekte” dedi.

Şahin, mecliste düzenlediği basın toplantısında, toplum sağlığının korunmasında bulaşıcı hastalıklara karşı yapılan aşıların koruyucu sağlık hizmetlerinin en etkili ve en ekonomik basamağını oluşturduğunu ifade etti.

Türkiye’de son 9 yılda çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısının 183’ten 30 bine çıktığına dikkati çeken Şahin, “Çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısında hızla artış yaşanıyor. Halk sağlığı için aşılar çok önemli olmasına rağmen Türkiye’de aşı karşıtlığı son yıllarda giderek artmakta ve gündeme gelmekte” diye konuştu.

Şahin, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsünün, 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre yaşına uygun temel aşıları tam olan çocuk oranının 12-23 aylık çocuklarda yüzde 67, 24-35 aylık çocuklarda ise yüzde 49 olduğunu dile getirerek, 2018 yılında yüzde 67 oranındaki tam aşılanma oranının 2008 yılında yüzde 77 seviyelerinde bulunduğunu, her yıl hemen hemen yüzde bir oranında düşüş yaşandığını kaydetti. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here