TVF Ligleri Tescil Etti

0
234

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Vestel Venus Sultanlar Ligi ve AXA Sigorta Efeler Ligi’ni mevcut haliyle tescil ettiklerini ve bu sezon için şampiyon çıkmayacağını söyledi.

TVF Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle Play-Off’ların mücbir sebeple oynanamayacağını belirten Üstündağ, “Ligleri bu haliyle tescil ettik. Şampiyon değil sıralamayı belirledik. Küme düşme olmayacak. Erkekler ve Kadınlar 1. Lig’de final grubuna kalan 4 takım en üst lige çıkacak. Önümüzdeki yıl ligleri 16’şar takımla oynayacağız” dedi.

Alınan kararın spor ve voleybol camiasına hayırlı olmasını dileyen Mehmet Akif Üstündağ, “Yıllardır spor ve camia içinde olan bir tecrübemiz var. İlk günden bugüne kadar sözümüzün arkasında durduk. Biz, ‘Paylaşımcı, samimi ve şeffaf olacağız’ dedik. Bu kararı kulüplerimizle paylaştık. Tabii ki bu kulüplerin içinden 1-2 kulüp ‘Sağlık şartları da iyi olursa oynarız.’ dedi. Ancak görüştüğümüz tüm kulüpler sağlık şartlarının oluşması şartını söyledi. Bugün sağlık şartlarının oluşma durumu malum” dedi.

Salgın nedeniyle henüz öngörüde bulunmanın mümkün olmadığını dile getiren Üstündağ, “Camiaya herkesin mutlu olacağı, kimsenin mutsuz olmayacağı bir karar üzerinde çalıştığımızı söylemiştim. Bu kararın camiayı mutlu ettiğini, Anadolu’ya voleybolu daha çok yayacağımızı düşünüyorum. Lig bu sezon oynanmadıktan sonra önümüzdeki sezonun erken başlamak kaydıyla takım sayısının fazla olması bizi rahatsız etmeyecek” dedi.

AVRUPA YOLCULARI SIRALAMAYA GÖRE BELİRLENECEK

Üstündağ, ligleri tescil ederek gelecek sezon ülkemizi Avrupa’da temsil edecek takımları belirlediklerini söyledi.

Statü gereği Play-Off oynanmadan şampiyon belirlenemeyeceğini belirten Başkan Üstündağ, “Kadınlarda 3 takım CEV Şampiyonlar Ligi oynuyor. CEV Kupası, CEV Challange Kupası ve Balkan Kupası oynanıyor. Ligimizdeki 12 takımın 6’sının Avrupa süreci var. Bu sıralama bizim için önemliydi. Erkeklerde de 2 takım Şampiyonlar Ligi’ne gidiyor. CEV Kupası, CEV Challange Kupası ve Balkan Kupası var. Şampiyon belirlemedik çünkü statümüz, ‘şampiyonluğu play-offlar belirler’ diyor. Play-Off’u da şartlar gereği oynatamadık” dedi.

Devletin koronavirüs ile verdiği mücadeleye katkı vermeleri gerektiğini vurgulayan Mehmet Akif Üstündağ, “Sağlıklı bir süreç yürütmemiz lazım. Sürekli tedbirler alınıyor, uyarılarda bulunuluyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkamıyor. Çoğu şehirlerimize giriş-çıkış yasağı var. Sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor. Bu sürece bizim de katkı sağlamamız lazım” dedi.

Ülke olarak çok büyük işler yapıldığının altını çizen Üstündağ, “Başta Sayın Cumhurbaşkanı’mız, kabine, devletimiz, Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız çok iyi işler çıkarıyor. Bu süreçte Sayın Bakan’ımız ile çok sık bir araya geldik. Bu süreci birlikte tartıştık, istişare ettik. Sağ olsun bize bu konuda çok büyük destek verdi. Neticede sağlık her şeyin önünde geliyor. Sağlığın herkes için çok önemli olduğunu biliyoruz. Böyle bir kararın hayırlı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

LİGLERDE DURUM

Normal sezonu tamamlanan voleybol liglerinde sıralama şöyle oluşmuştu:

Vestel Venus Sultanlar Ligi: VakıfBank, Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet, Galatasaray HDI Sigorta, AtlasGlobal Yeşilyurt, Türk Hava Yolları, Aydın Büyükşehir Belediyespor, Nilüfer Belediyespor, PTT, Karayolları, Beşiktaş, Beylikdüzü Voleybol İhtisas.

AXA Sigorta Efeler Ligi: Fenerbahçe HDI Sigorta, Arkas Spor, Galatasaray HDI Sigorta, Spor Toto, Ziraat Bankası, Halkbank, Bursa Büyükşehir Belediyespor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, İnegölspor, Tokat Belediye Plevne, Sorgun Belediyespor, Arhavi Voleybol.

4’ER TAKIM ÜST LİGE

2020-2021 Sezonunda TVF 1. Lig Kadınlar ve Erkekler’de Final Etabına kalan Kadınlarda Kale 1957 Spor, Kuzeyboru, Sarıyer Belediyespor ve İlbank, Erkeklerde ise Solhan Spor, Afyon Belediyespor Yüntaş, Haliliye Belediyespor ve TFL Altekma, takımları bir üst lige alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here