Üç kişiye can oldu

0
99

Atatürk Şehir Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada beyin kanaması nedeniyle hastaneye yatışı yapılan 52 yaşındaki Metin Kaçar’ın yapılan tüm tedavilere rağmen 26 Mart Salı günü beyin ölümünün gerçekleştiği yapılan ileri tetkikler vasıtasıyla tespit edildiği belirtildi.

Hastanenin Organ ve Doku Nakil Koordinatörleri Uzm. Dr. A. Ömer Atsal ve Fuat Çöken, Metin Kaçar’ın İl Sağlık Müdürlüğü 112 Ambulans Servisinde Paramedik olarak görev yapan kızı Merve Maviş ve Ailesiyle görüştü.

Uzm. Dr. A. Ömer Atsal ve Fuat Çöken, aileden hayata tutunmak için bir el uzatılmasını bekleyen hastalara organ bağışı yapmaları hususunda desteklerini rica etti.

Babalarının sağlığında da böyle bir vasiyeti olduğunu söyleyen ve organ bağışı konusunda oldukça duyarlı olduklarını beyan eden kızı Merve Maviş tarafından organ bağışında bulunulması üzerine, Atatürk Şehir Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinasyon Merkezi Koordinatörleri Uzm. Dr. A. Ömer Atsal ve Fuat Çöken tarafından Organ Nakil Cerrahisi ekipleri ile iletişime geçilerek durum bildirildi.

Organ yetmezliği nedeniyle nakil bekleyen kalp ve böbrek yetmezliği hastalarına nakil yapılması amacıyla İstanbul Koşuyolu Kalp Araştırma Hastanesi Kalp nakli ekiplerinin ambulans uçakla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Böbrek nakli ekiplerinin ise karayolu ile hastaneye gelmeleri koordine edildi. Beyin ölümü gerçekleşen hastanın organlarının nakil bekleyen hastalara nakli sağlandı.

Atatürk Şehir Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Vefat ettikten sonra organlarının bağışlanmasını ailesine vasiyet eden ve ölümün kıyısında bekleyen 3 kişinin hayata tutunmasını sağlayan merhuma yüce Allah’tan rahmet, organ bağışının önemini bilen ve onun vasiyetini yerine getiren kederli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Koordinasyona yoğun destek vererek bağışlanan kalbin ambulans uçak ile en hızlı şekilde İstanbul’a naklini sağlayan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı’na, Balıkesir Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliği’ne, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimliği’ne, hastanemiz erişkin yoğun bakım ve ameliyathane personeline şükranlarımızı sunarız” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here