Uçan: Nerede yanlış yapıyoruz?

0
195

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Necdet Uçan, 11 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan eyaletinde görülerek tüm dünyaya yayılan Sars-CoV-2 virüs enfeksiyonu kısa sürede Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel alarm verilerek pandemi ilan edildiğini hatırlattı.

COVID-19 pandemisinde bugüne kadar 115 milyon kişinin hastalandığını, 2,5 milyondan fazla kişinin ise öldüğünü anlatan Uçan, “DSÖ’nün kısa sürede pandemi ilan ettiği olağandışı durum karşısında salgının ilk başlarında Avrupa ülkeleri çok olumsuz etkilenmiştir. Virüsün ülkemize daha geç gelmesinin yarattığı iyimser hava, rakamlar üzerinde oynama ve gerçek verilerin toplumla paylaşılmaması ve gerekli önlemlerin zamanında alınmaması ile bir süre sonra iyimser tablo kötü bir tabloya, turkuaz tablo ise kara tabloya dönüşmüştür. Bugüne kadar ülkemizde açıklanan resmi sayılara göre  2,7 milyon kişinin hastalanmış, 28 binden fazla kişi de ne yazık ki hayatını kaybetmiştir” dedi.

“İLİMİZ TURUNCU RENKTEN KIRMIZ RENGE GEÇTİ”

Hekimlerin örgütünü, sağlık ve diğer demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum örgütlerini kısacası paydaşlarını muhatap almayan ve şeffaflıktan uzak politikaların, hastalık verilerini ilçe ve mahalle bazında açıklamaktan kaçınan, epidemiyolojik çalışmaları bakanlık iznine bağlayan ve Bilim Kurulu’nu, sadece Danışma Kurulu  olarak gören anlayış ile salgının üstesinden gelmenin mümkün olmadığını kaydeden Uçan, “Turkuaz renkli tabloyu pembe olarak göstererek ülke düzeyinde 14-28 gün tam kapanma uygulanması gerekirken kademeli normale geçiş sağlamak, kısa bir süre sonra riski az olan mavi ve sarı renkte gösterilen illerin de ne yazık ki riskli iller halini almasına neden olacaktır. Ve bu tablo sürgit gidecektir. İlimizde 8-14 Şubat’ta yüz binde vaka sayısı 83 ilen 15-21 Şubat haftasında 92’ye, 20-26 Şubat’ta 142’e yükselmiştir. Bu yüzde 70’den fazla artış anlamını taşımaktadır. Ve İlimiz turuncu renkten kırmızı renge geçmiştir” diye konuştu.

“PANDEMİ İLE HATT-I MÜCADELE DEĞİL, SATH-I MÜCADELE YAPILMALI”

Son alınan kararla İllerde sorumlulukların Valilere ve İl Hıfzıssıhha Kurullarına bırakıldığını ve yükümlü olarak  vatandaşın ilan edildiğini anlatan Necdet Uçan, “Vatandaşın çabası ile risk haritasının değişeceği belirtilmiştir. İl düzeyinde, yerel olarak yapılacak çalışmalar, alınacak önlemler ve Maske+Mesafe+Hijyen kurallarına uymak tabii ki çok önemlidir, pandemi sönümlenmeden alınan bu kararlar çok erkendir. Pandemi ile hatt-ı mücadele değil, sath-ı mücadele yapılmalı, ve o satıh tüm ülke olmalıdır. İller arası geçişkenlik, hareketlilik nedeniyle alınacak bilimsel önlemler ülke düzeyinde uygulanmalıdır. Yapılabilecek en önemli mücadele; aşı tedarikinin hızla sağlanması ve risk gruplarının hepsinin bir an önce aşılanmasıdır” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here