Umuda kapı açıldı

0
46

Balıkesir Valiliği himayelerinde ve İl Sağlık Müdürlüğünün sorumluluğunda başlatılan ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ adlı uyuşturucu ile mücadele projesi hayata geçirildi. 17 kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum kuruluşlarının ortağı olduğu projenin tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni 16 Kasım Pazartesi günü Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Valilikten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Valilik/Kaymakamlık Açık Kapı Birimi, muhtarlıklar, aile hekimleri ve hastanelerde oluşturulacak temas noktalarında başvuruları alınan kişilere tedavi, rehabilitasyon ve sosyal uyum hizmetlerinin sunulmasının yanı sıra projede; bağımlı bireyin sadece bağımlılık konusunda değil sosyal, ekonomik, psikolojik, sağlık gibi bir çok yönden iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Uyuşturucu İle Mücadele Projesiyle il genelinde yaşayan uyuşturucu bağımlısı kişilerin kendi irade ve istekleri doğrultusunda, bağımlılıklarından kurtarılarak yeniden topluma kazandırılmaları amaçlanıyor. Uyuşturucu ile Mücadele Projesi ile kurumlar arasında güçlü bir koordinasyon yapısı sağlanması, bağımlı bireylerin ihtiyaçlarına göre gerekli bilgiler verilerek tedavi için en uygun merkeze yönlendirilmesi, bağımlılık süreci ve tedavi hakkında ailelere genel bilgi verilmesi, danışmanlık hizmeti sunulması, bağımlı bireylerin tedavi sonrası sosyal yaşama uyum sağlaması için çalışmalar yürütülmesi hedefleniyor.

Bağımlı birey, bu proje kapsamına alındıktan sonra kendi isteğiyle devam ettikçe bu projenin içinde tutulacak ve belirli programlar dahilinde takip edilecektir. Gerek Valilik ve Kaymakamlık Açık Kapı Birimi üzerinden, gerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarından Uyuşturucuyla Mücadele Birimine yönlendirilen kişilerle ilk görüşme gerçekleştirildikten sonra psikiyatriste yönlendirecektir. Psikiyatrist ilk muayenesini yapıp tedavi planını oluşturacak ve tedavisi ile birlikte topluma uyum süreci başlayacaktır. Topluma uyum sürecini tamamlayan ve işe yerleştirilmesine karar verilen kişilerin işe yerleştirme süreçleri gerçekleştirilecek ve uyumlarının devam edip etmediği takip edilecektir. Böylelikle kişinin tamamen arınması ve hayata tutundurulması sağlanmış olacaktır.

Proje, Altıeylül 2 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezi (Eski Göğüs Hastalıkları Hastanesi Binası) içinde bulunan ‘A Tipi Danışma Merkezi’nde yürütülecektir. Bağımlılar veya aileleri, gerek Açık Kapı Birimleri üzerinden, gerekse bizzat kendilerinin bu Merkeze başvurması halinde tedavi ve arındırma programına alınacaktır. Ayrıca bağımlılar, konunun uzmanından (0266) 223 09 94 numaralı telefondan bilgi alabileceklerdir.

Projemize destek sağlayan bütün kuruluşlarımıza tekrar teşekkür ediyor, çok önemli bir sosyal sorun olarak karşımızda duran uyuşturucu bağımlılığı konusunda bütün vatandaşlarımızın duyarlı desteği ile yürüteceğimiz bu kapsamlı çalışmanın İlimize hayırlı olmasını diliyoruz.” Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here