ÜNİVERSİTELİ Mİ? CORONALI MI?

0
80

Üniversiteler yavaş yavaş açılıyor. Hatta bu Pazartesi Balıkesir Üniversitesi açıldı. 1,5 seneden beri resmen ölü olan kampüs öyle canlandı ki, o kadar özlenmiş ki. Hem halk hem esnaf böyle manzaraları çok bekledi.

Fakat herkes bu kadar sevinmedi üniversitelerin açılmasına. Türk Tabipleri Birliği (TTB) yüz yüze eğitim için salgının gerekli koşullarının ne üniversitelerde ne de öğrencilerin kalacağı yurtlarda gerçekleştirilmediğini dile getirdi. Yüz yüze eğitimin kesintisiz devam etmesi için TTB zaten pandemi ve aşı sürecinin başarılı yönetilemediğini söylerken birde okulların tam tedbir alınmadan açılması eleştirilere neden oldu.

TTB bu konuda ki düşüncelerinde 12 yaşından büyük çocukların ve aşısız olan gençlerin aşılama uygulamalarında artırılmaya gidilerek aşıya teşvikin sağlanması, üniversitelerde tüm görevlilerin hızla aşılanması gerektiği, etkili bir filyasyon ekibinin oluşturulması ve taramaların daha hızlı yapılması, laboratuvar ile ve uygulamalı yapılan derslerde öğrenci sayısını daha aza indirmek her ders arasında sınıfları havalandırmak, HES kodu takibinin çok sıkı yapılması gerektiğini savundu. Ayrıca üniversitelerde derslerin bazıları yüz yüze iken bazıları ise online yapılabilecek. Uygulamalı eğitimlerin bir kısmına devam edilmesi ve özellikle harmanlanmış (hibrit) öğretimin de yaygınlaşması mesajı verildi.

Tabii her ne kadar işi başka boyutuyla ya da duygularla ele alsak da 1.5 senedir verilen emek boşa gitmesin. Hala tehlike devam ediyor fakat eğitimin daha fazla zarar görmemesi için yüz yüze eğitim şart gibi bir şeydi yoksa bunun zararı çok değil bir 4 ya da 5 sene sonra görülür. Güzel bir dönem özlemi çekilen normal bir sene olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here