Unutulan lezzetler gün yüzüne çıktı

0
138

Altıeylül Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Altıeylül Yöresel Lezzetler Festivali’nde Balıkesir’in zengin mutfağının unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetleri o yörenin hanımları tarafından hazırlanıp konuklara ikram edildi.

Balıkesir Öğretmen Evinde gerçekleştirilen etkinlikte kadınlar, kaybolmaya yüz tutmuş ancak birer kültürel yemek mirası olan Tabutma Böreği, Göbete, Kaşnika Böreği, Tavuklu Koca Kulak, Balıkesir Kaymaklısı, Çil Börek ve Nogay Çayı, Çullama, Paşatopu, Peynirli Patlıcan, Saçaklı Mantı, Zerde, Maviş, Lorlu Kulak Hamuru ve Yassı Kadayıf gibi Balıkesir’in zengin mutfağının bir çok lezzetini sundu.

“KÜLTÜR MİRASINDA 48 YEMEK”

Programda konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, “3. Altıeylül Yöresel Yemekler Festivalimizi gerçekleştirerek, şehrimizin zengin mutfağının lezzetlerini tanıtmanın, geçmişten günümüze kültür mirasımız olmuş 48 çeşit yemeği tekrar yaşatmanın mutluluğunu ve gururunu taşıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’Yİ DOYURAN İL BALIKESİR

Türkiye’yi doyuran il Balıkesir’in tarım ve hayvancılık anlamında ki en önemli ilçelerinden ve Balıkesir’in en büyük ilçesinin Altıeylül olduğuna dikkat çeken Avcı, “Bu sebeple bu etkinliği Altıeylül’ün düzenlemesinin çok daha farklı bir anlamı var. Balıkesir’de yapılmış olan belki unutulmuş, belki sadece evlerde yapılan lezzetleri bugün katılımcılarımız sayesinde sizlere ulaştırmış ve tekrardan canlandırmış oluyoruz” dedi.

“ALTIEYLÜL’ÜN KÜLTÜREL DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Yöresel Lezzetler Festivalinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Avcı, “Özellikle baştan sona organizasyonun içinde olan meclis üyelerimize ve hediye sponsorluğu desteğinde bulunan Buse Tellioğlu ve Önder Özden’e ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Kendilerinin çok büyük emekleri var, bizler bugün hiçbir parti ayrımı yapmadan bütün meclis üyelerimiz ile birlikte çalışıp, yöresel lezzetler festivalini birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştiriyoruz, derdimiz Altıeylül, derdimiz milletimiz, amacımız Altıeylül’ümüzün değerlerine sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak” diye konuştu.

‘3. Altıeylül Yöresel Yemekler Festivali’ organizasyonunda yer alan Altıeylül Belediye Meclis Üyeleri Bahar Vidin, Mine Tophanecioğlu, Bedriye Aköz, ve Ayla Kaymaz, amaçlarının eski mutfak kültürünü gün yüzüne çıkarıp yaşatmak ve fast food’a karşı tencere yemeklerine dönüş yapmak olduğunu söyledi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here