“Üreten ülke olmak zorundayız”

0
123

Tüm Sanayici ve İş adamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, ülke olarak üreten ve tasarlayan ülke olmak zorunda olduğumuzu söyledi. Koçak, açıklamasında pandemi sürecinde imalatçı alt sektörleri destekleyecek, ara malı ve hammadde üretimindeki eksiklikleri hızla gidermek gerektiğinin ortaya çıktığına dikkat çekti.

“ÜRETİME ODAKLANALIM”

Koçak, Türkiye’nin, üreten ve tasarlayan bir ülke konumuna geçmesinin artık bir tercih değil zorunluluk haline geldiğini söyledi. “Tüm alanlarda çalışmaları hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

“Yerli üretime odaklanalım” mesajı veren Eşref Koçak, ekonomi yönetiminin son yıllarda özellikle dış ticaret açığına çözüm bulmak amacıyla stratejik alanlarda üretim altyapısına dinamizm getiren pek çok düzenlemeyi hayata geçirdiğini, bu çalışmalarla birlikte üretim ve ihracat zincirinde daha fazla katma  değer oluşturarak dışa bağımlılığın minimum seviyeye indirilmesini arzu ettiklerini anlatarak, “İmalatçı alt sektörler desteklenmeli. Ara malı ve hammadde üretimindeki eksikliklerin de hızla giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

KOÇAK’TAN İLERİ TEKNOLOJİ VURGUSU

Yerlileşme ve millileşmenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Koçak, “Ülkemizi üreten ve tasarlayan bir ülke konumuna taşımamız artık bir tercih değil zorunluluk haline geldi. Türkiye’nin kendi kendine yetebilen bir ülke olması için eski alışkanlıklarımızı terk etmeli, ithalatımızı kısıtlayıp yerli ve milli üretime odaklanmalıyız” dedi.

“FIRSATLARA ODAKLANALIM”

Ülkemizin yabancı yatırımcılara düşük üretim maliyetleri sunabilmesi, üretim kalitesinin ve insan kaynağının üst düzeyde olmasını en büyük avantaj olarak gören Koçak, “Diğer taraftan artan faiz, yüksek enflasyon ve istikrarsız kur, reel sektörün ayaklarında adeta birer pranga. Bir an evvel bu prangalardan kurtularak, 2021yılını risklere değil fırsatlara odaklanacağımız yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirmeliyiz. Demokrasi, ekonomi ve hukuk alanında başlatılan seferberliği de içinde bulunduğumuz koşullardan güçlenerek çıkmamız adına çok kritik ve değerli buluyoruz. Yatırımcımıza güven verecek bir reform programının hızla hayata geçirilmesiyle birlikte inşallah iş ve yatırım ortamı çok daha cazip hale gelecek” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here