Üreticimiz için fırsat

0
89

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘13. Etap Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Tebliği’nin tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir üreticisi için fırsat olduğunu ve mutlaka  bu yatırımlardan yararlanılması gerektiğini söyledi.

Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, 2 Ağustos 2019 tarih 30850 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 13. Etap Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Tebliği’nin tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir üreticisi için fırsat olduğunu ve üreticilerin mutlaka bu yatırımlardan yararlanılması gerektiğini bildirdi.  Başkan Kula, ekonomisinin temeli tarım ve hayvancılığa dayanan Balıkesir’in ülke ekonomisine katkı sağlamak için üretmek zorunda olduğunu ve bunun da üreticiye verilecek desteklerle mümkün olduğunu, 13. Etap Yatımların büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

YÜZDE 50 HİBE VERİLECEK

Başkan Kula, “Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasından, soğuk hava deposuna, çelik silodan, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlara birçok alanda 13. Etap Yatırımları kapsamında verilecek desteklemelerden küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yararlanabilecek. Bu yatırımların özellikle tarım ve hayvancılıkta önemli bir yere sahip aile işletmelerine büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

Aile işletmeleri dışında, limitet şirketler, anonim şirketler, kooperatifler, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri de yatırımlara başvurabilecek. Tarımsal Amaçlı Kooperatif, Birlik veya Tüzel Kişiler başvuruda bulundukları takdirde, yeni tesisleri kurmak için 2 milyon 500 bin lira, yatırım tamamlamalarda 1 milyon 750 bin lira, kapasite artırımı ve modernizasyon yatırımları için ise 1 milyon 250 bin liraya üst limitten, Gerçek kişiler ise yeni yatırımlar için 1 milyon 250 bin lira, yatırım tamamlamalarda 1 milyon, Kapasite artırımı ve modernizasyonlarda ise 750 bin lira üst limitten yararlanabilecek. Yatırım yapmak isteyen ancak finansal kaynak erişimine ulaşmada zorluk yaşayan küçük ve orta işletmelere yüzde 50 oranında hibe desteği büyük katkı sağlayacaktır. Başvuru tarihinden itibaren 60 gün içerisinde başvuruların yapılması aksi takdirde bu imkanlardan yararlanılmayacak. Bu hibelerin üreticimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here