‘Ürettiğim için mutluyum’ projesiyle engeller aşılacak

0
122

Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı tarafından sunulan ve desteklenmeye hak kazanan ‘Ürettiğim İçin Mutluyum’ isimli projenin imza töreni Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nda imzalandı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de ortak olduğu projeyle 27 yaş üzerindeki zihin yetersizliği olan bireyler ve otizm spektrum bozukluğu tanısı almış bireylere gerekli bağımsız yaşam becerilerinin kazandırılarak istihdam olanaklarının yaratılması, toplumsal yaşama katılımlarının artırılması hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı tarafından sunulan ve desteklenmeye hak kazanan ‘Ürettiğim İçin Mutluyum’ isimli proje için imza töreni gerçekleştirildi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Balıkesir hizmet binasında gerçekleştirilen törende projenin imzaları GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Ahmet İnan, Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı Yönetin Kurulu Başkanı Fatma Tabanlı tarafından atıldı.

“1 MİLYON 882 BİN LİRA HARCANACAK”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de ortak olduğu proje kapsamında 27 yaş üzerindeki zihin yetersizliği olan bireyler ve otizm spektrum bozukluğu tanısı almış bireylere gerekli bağımsız yaşam becerilerinin kazandırılarak istihdam olanaklarının yaratılması, toplumsal yaşama katılımlarının artırılması, yaşam kalitelerinin artırılması, ailelerine psikolojik ve sosyal destek sağlanması, sosyal farkındalık yaratılması ve tüm bunların sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlanıyor.

“MERKEZ KURULACAK, İSTİHDAM SAĞLANACAK”

27 yaş üzeri öğretilebilir zihin yetersizliği olan bireyler ve otizm spektrum bozukluğu tanısı almış bireyleri, aktif işgücü piyasasına dâhil etmek ve toplumsal yaşama dahil olmaları için Karesi ilçesinde atıl ilkokul binasının değerlendirilmesi ile oluşturulacak merkezde, bireylerin becerilerine yönelik; yiyecek-içecek hizmetleri, seramik, el sanatları, grafik tasarım, spor ve müzik eğitimleri verilmesi planlanıyor. Verilen eğitimler sonrası bu bireyler mesleki beceri kazanması öngörülüyor. Aynı zamanda bu merkezde yer alacak hizmet sektörü uygulamalarıyla da bu bireylerin istihdamları sağlanacak.

Proje ile örgün eğitimin dışında kalan öğretilebilir düzeydeki özel gereksinimli bireylerin, eğitim sitemine dâhil edilmesi ve bu sayede bu bireyleri istihdam edilme ve rehabilite süreçleriyle toplumsal hayata katılmaları sağlanmış olacak. Özel gereksinimli bireylerin aileleri de bu süreçte gerekli eğitimleri alarak daha bilinçli birer ebeveyn rolü üstlenecek. Kesintisiz eğitim modeliyle oluşturulan sistem sayesinde ülke çapında örnek teşkil edecek proje ile daha sürdürebilir bir merkez oluşturulmuş ve engelli bireylere hizmet etmesi sağlanmış olacak. Projenin  bütçesi 1 milyon 882 bin lira. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here