Uyuşturucuyla mücadele topyekün yapılmalı

0
85

İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, uyuşturucu ile mücadelenin toplumun tüm kesimlerini içine alan bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

‘Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’ nedeniyle açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, uyuşturucu madde bağımlılığının bireyde yol açtığı sağlık sorunlarının yanında, çok önemli sosyal, ekonomik ve asayiş problemlerine de yol açtığını söyledi.

Yavuzyılmaz, “Tüm dünyada önemi her geçen gün artan bu karmaşık, çok boyutlu ve giderek yaygınlaşan soruna karşı, toplumun tüm kesimlerini içine alan topyekun bir mücadele gerekmektedir. Bu amaçla başta Balıkesir Valiliği olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile oluşturulan Bağımlılıkla Mücadele Kuruluna çok önemli görevler düşmektedir. Hem birey hem toplum açısından maddi ve manevi kayıplara sebep olan tütün, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımını ve ayrıca teknoloji bağımlığı, kumar gibi kötü alışkanlıkları önlemek için çeşitli faaliyetlerle kurumlar çalışmalarını yürütmektedir.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından uyuşturucuyla mücadelede ihbar ayağını kolaylaştırarak vatandaşların karşılaştıkları uyuşturucu ticaretini en hızlı ve doğru bir şekilde ihbar edebilmelerini sağlamak ve bu ihbarları yaygınlaştırmak amacıyla Uyuşturucu ile Mücadele Uygulaması (UYUMA) hazırlanmıştır. UYUMA mobil uygulamasının amacı, uyuşturucuyla mücadelede ihbar ayağını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmaktır. Bu proje ile ihbar mekanizmasının daha etkin hale getirilerek uyuşturucu suçlarının önüne geçilmesi, suçun tüm delilleriyle ortaya çıkarılması, suçluların adalete teslim edilmesi ve vatandaşların elektronik ortamda uyuşturucu ile mücadeleye katılması/ katkı sağlaması önem arz etmektedir.

İlimizde madde bağımlısı kişilerin kendi isteği ile tedavi olmak istemeleri durumunda; psikiyatri polikliniği bulunan hastanelerde oluşturulan Hastane Temas Noktalarına ve Balıkesir Devlet Hastanesinde hizmet veren Ayakta AMATEM’e başvurmaları halinde beklemeden muayene olmaları sağlanmaktadır.  Son olarak gençlerimizi bağımlılıktan korumak için önce dinleyelim ve sağlıklı bir gelecek kurmalarına yardım edelim” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here