Vali Hasan Şıldak: Kuva-yi Milliye Müzesi Balıkesir’e yakışır hale gelecek

0
205

Vali Hasan Şıldak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile birlikte Kuva-yi Milliye Müzesinde gerçekleştirilecek çalışmalar ve kültürel olarak değerlendirilebilecek alanlarda inceleme yaptı. Şıldak, “Kuva-yi Milliye Müzesi’ni Balıkesir’e yakışır bir görünüm ve içerikle şehre kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Vali Hasan Şıldak ve Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile birlikte Balıkesir’de kültürel varlıkları inceledi.

Vali Şıldak, Genel Müdür Yazgı ve Milletvekilleriyle Balıkesir’de kültürel alanda geliştirecek projeler ve bundan sonraki süreçte yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Vali Hasan Şıldak, “Kuva-yi Milliye Müzesini mevcut yerinde restorasyon, çevre düzenlemesi ve iç mekan düzenlemeleriyle kapsamlı şekilde ele alıp sadece Kurtuluş Savaşı dönemine ait eserler ve değerlerin sergileneceği, müstakil olarak Kuva-yi Milliye Müzesi olarak ve Balıkesir’e yakışır bir görünüm ve içerikle şehre kazandırmayı amaçlıyoruz. Şehirde etnografya ve arkeoloji alanında da müzelere ihtiyaç var. Balıkesir sahip olduğu zengin kültürel ve tarihi mirasını bu anlamda yeterince tanıtamıyor. Bir şehir müzesi ya da etnoğrafya ve arkeoloji müzeleri için önemli bir görüşme, değerlendirme süreci başlattık” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here