Vali Şıldak: Vaka sayısında en yüksek aşamadayız

0
119

Balıkesir’de korona virüs denetiminde işyerlerini ziyaret edip vatandaşlarla görüşen Vali Hasan Şıldak, vakaların en yüksek seviyede görüldüğünü söyledi. Şıldak, “Geçen hafta vaka sayılarındaki artışa işaret etmiştim. Artış devam ediyor. Balıkesir genelinde şu ana kadar yaşadığımız vaka sayısının en yüksek aşamasındayız. Bunu ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımızdan duyarlılık seviyelerini en üst noktaya çıkarmalarını istiyoruz. Artık tedbirinde ötesine geçip tedbirlerle yaşamak durumdayız” dedi.

Balıkesir’de kovid-19 tedbirleri kapsamında denetime çıkan Vali Hasan Şıldak’tan vatandaşlara vaka sayılarında en yüksek seviye uyarısı geldi.

Kentin en işlek caddesi olan Milli Kuvvetler’de bulunan banka, mağazalar ve çeşitli işyerlerinde yapılan denetimlere katılan Vali Şıldak, esnafa maske, hijyen ve mesafe konularında uyarıda bulundu.

“EN YÜKSEK DÖNEMİ YAŞIYORUZ”

Vali Hasan Şıldak, “Geçen hafta vaka sayılarındaki artışa işaret etmiştim. Artış devam ediyor. Balıkesir genelinde şu ana kadar yaşadığımız vaka sayısının en yüksek aşamasındayız. Bunu ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımızdan duyarlılık seviyelerini en üst noktaya çıkarmalarını istiyoruz. Artık tedbirinde ötesine geçip tedbirlerle yaşamak durumdayız.

Evet biz Haziran ayında iyi idik. Temmuz ayında vakalarımız yükselmeye başladı, Ağustos, Eylül’de bu devam etti. Yatay sevilere gelmekle birlikte istediğimiz oranda hiçbir zaman vakasızlık durumu yaşamadık. Şu aşamada her zaman tedbirli olalım çağrısını yapmıyorum, tedbirli olmak zorundayız diyorum. Bütün tedbirleri harfiyen uygulamak zorundayız” dedi.

“TEMASLILARDA HASTALIK ARTIYOR”

Özellikle temaslı kişilerde görülen hastalık oranıyla birlikte vaka artışı olduğunu kaydeden Vali Şıldak, “Hasta veya temaslı kişilerin ev izolasyonunu iyi yapması gerekiyor. Vakanın etrafındaki kişilere hastalığın bulaşması güçlendi. Yani temaslılar hastalanıyor. Temaslılar yeterince dikkat etmiyor. Temaslı vatandaşlarımız kesinlikle evde kalsınlar evde kendilerini izole etsinler. Oda dışındaki aile fertleriyle temas kurmasınlar. Bir kişinin hastalanması başka bir şey o ailede beş kişinin hastalanması başka bir şey. Bu konuda da hassasiyet gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Şıldak, gazetecilerin sorusu üzerine yüz yüze eğitimde ikinci aşamaya geçildikten sonra Balıkesir’deki okullarda durumun kötü olmadığını söyledi.

Vali  Şıldak, “Tamamen karantina uyguladığımız ve eğitime ara verdiğimiz okulumuz yok. Öğrencilerimizde veya öğretmenlerimizde zaman zaman vakalar yaşanıyor. Çok yüksek seviyede değil bunların sayısı sınırlıdır. Buralarda en fazla sınıf düzeyinde tedbir alıyoruz. Eğitime ara verme durumu söz konusu değil” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here