Vali Yazıcı: Çok çalışın ve çok okuyun

0
2

Vali Ersin Yazıcı, BENGİ projesi kapsamında Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle sohbet edip kitap okuyan Vali Yazıcı, “Sizlere tavsiyem çok kitap okuyun, kendinizi geliştirin. Hedef belirlemek sizlerin çalışmalarınızda neyi yapacağınızı, niçin yapacağınızı belirler” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul ziyaretlerine başladı. Vali Yazıcı’nın Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiği kitap okuma etkinliğine Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik de katıldı.

Öğrencilerle sohbet eden Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

“BELİRLENMİŞ BİR HEDEF AYNI ZAMANDA ÇALIŞMALARIMIZDA YOĞUNLAŞMAYI SAĞLAR”

Hedeflere ulaşmada okumaya ve çok çalışmaya vurgu yapan Vali Yazıcı, “Hayatı anlamada, kavramada başarılı olmak istiyorsak, daha iyi anlayışa sahip olmak istiyorsak, kitaplar bizim için önemli bir araç. Bunu değerlendirmemiz lazım. Sizlere tavsiyem çok kitap okuyun, kendinizi geliştirin. Hedef belirlemek sizlerin çalışmalarınızda neyi yapacağınızı, niçin yapacağınızı belirler. Belirlenmiş bir hedef aynı zamanda çalışmalarımızda yoğunlaşmayı sağlar. Sizler de inanıyorum ki bu noktada kendinize yakışan en büyük hedefleri koydunuz ve o uğurda gerekli çabayı sarf ediyorsunuzdur” dedi.

“BAŞARILI OLABİLMENİN SIRLARI”

Başarılı olabilmenin sırlarını kendi hayat öyküsünden örnekler vererek öğrencilerle paylaşan Vali Ersin Yazıcı, öğrencilerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

“HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİP O DOĞRULTUDA HAREKET EDİN”

Öğrencilerle gelecekte yapmak istedikleri ve koydukları hedefleri üzerine sohbet eden Vali Yazıcı, kendinize doğru hedefler belirleyip o doğrultuda hareket ederseniz hedefinize ulaşmanıza herhangi bir engel göremiyorum dedi.

“BİLGİYE ULAŞMANIN TEMELİNDE İNSAN VAR”

Günümüzde artık herkesin, geçmişteki imkanlara göre çok daha iyi bir şekilde eğitim alma hakkı olduğunu ifade eden Yazıcı, üniversiteye hazırlanan öğrencilere gelecek hedefleri ile ilgili tavsiyelerde bulunarak bilgiye ulaşmanın en temelinde kitap olduğunu bunun için gençlerin kitapları yanlarından eksik etmemesi gerektiğini söyledi.

“SON SÖZ YİNE SİZDE OLACAK”

Meslek seçiminin, öğrencinin yaşamında çok önemli olduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı, “Asla sevmediğiniz bir meslek seçip mutsuz olmayın.  Eğer, seçtiğiniz mesleğin zorluklarının üstesinden geleceğinizi biliyorsanız o mesleği seçin. Ailelerinizin meslekler ile ilgili söylediklerini dikkate alın ama son söz yine sizde olacak” diye konuştu.

“BAŞARIYA DOĞRU KOŞMALISINIZ”

Üniversite hayallerini gerçekleştirmeleri için daha fazla gayret göstermelerini isteyen Yazıcı, “Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, kendinize ve topluma faydalı birer birey olmak istiyorsanız çok çalışmalısınız. Elinizdeki imkanları iyi kullanarak, başarıya doğru koşmalısınız” dedi.

“GELECEKTEKİ HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN”

Hayallerin en büyük zenginlik olduğunu ve hayaller olmazsa bir yere varmanın mümkün olmayacağını vurgulayan Vali Yazıcı, “Hayal kurarken gelecekteki hedeflerinizi belirlemeniz lazım. Hayallerinizin peşinden koşun. Hedefleri olmayanların hayalleri olmayacaktır. Nitelikli insan hayallerini hedefleri doğrultusunda kurabilen insandır” diye konuştu.

“TÜM DERSLERDE DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMELİ”

Ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli” diye konuştu. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here