Vali Yazıcı: Değerler eğitimi çok önemli

0
35

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi kapsamında Rahmi Kula Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Öğrencilerle kitap okuyup hayat üzerine sohbet eden Vali Yazıcı, öğretmenlerden değerler eğitimine önem vermelerini istedi. Yazıcı, “Şu anda çağımızda modern toplumların en çok önem verdiği eğitim, değerler eğitimidir. Değerler eğitimi olmadan diğer eğitimlerin bir kıymeti yoktur. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştireceğiz. Eğitim çok önemlidir, ama değerler eğitimi daha önemlidir” dedi.

Öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

“BAŞARILI OLMAK İÇİN KENDİNİZE GÜVENİN”

Vali Ersin Yazıcı, öğrencilere başarılı olmaları için kendilerine güvenmelerini ve çok çalışmaları gerektiğini, bol bol kitap okudukları takdirde bilgiye ulaşmayı, bilgili olmayı ve bilginin gücüne erişmeyi öğrenebileceklerini söyledi.

“YOLUNUZDAN DÖNMEYİN”

Vali Yazıcı, öğrencilere birer birer söz hakkı vererek öğrencilerin ne hissettiklerini ve hangi mesleği seçmek istediklerini sordu. Birçok başarının başlangıcında hayaller olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Hayalleriniz varsa onlara gidin, onu yapın.  Hayal edin. Gerçek olmazsa da ulaşmak için çalışmaya devam edin. Cesurca hayal kurun. Elbette engeller çıkacak. Yolunuzdan dönmeyin. Sabırlı olun” dedi.

“EN İYİ DOST KİTAP”

Öğrencilere kitap okumanın öneminden bahseden Vali Ersin Yazıcı, öğrencilerle hep bir ağızdan “En iyi dost kitaptır” diyerek, öğrencilerden her zaman için kitapların okunması sözünü aldı.

Vali Yazıcı öğrencilerle buluşması sonrası, idareci ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, BENGİ projesi ile okulun eğitim durumunu değerlendirdi.

“BENGİ UCU AÇIK BİR PROJE”

Toplantıda BENGİ projesi hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Valimizin himayelerinde başlayan ve bir sevdayla yürüttüğümüz BENGİ projesi ile de Balıkesir’in eğitiminde yepyeni bir çığır açtığımız kanaatindeyim. Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme projesi ile amacımız, milli ve manevi değerlerine bağlı, Atatürk İlke ve İnkılaplarını benimsemiş, kendisi ve çevresiyle barışık, insani değerleri özümsemiş nesiller yetiştirebilmek. Akademik başarıda gayet iyi noktadayız. Fakat sadece akademik başarı yeterli değil. Bizler, çocuklarımızın akademik başarısının yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda da başarılarını artırmak için gayret gösteriyoruz. Bütün öğrencilerimizin mutlaka bir spor dalı ile uğraşmalarını istiyoruz. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri önemsiyor, bu tür faaliyetlerin öğrencilerimize özgüven sağlayacağına inanıyoruz. Öğrencilerimize ve özellikle meslek liselerimize kariyer danışmanlığı noktasında dokunabilirsek çok daha güzel yerlere ulaşacağız. BENGİ ucu açık bir proje. Sizlerin katacağı her güzellikle daha da büyüyecek” dedi.

“ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERMEMİZ GEREKMEKTEDİR”

BENGİ projesi sayesinde okullardaki başarının arttığını, bu artışın çocukların geleceğini de önemli yönde etkileyeceğini ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Yarının büyükleri olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimi için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir. Tabii ki çocuklarımızı sadece eğitim ve öğretim alanında değil, kendilerini en iyi şekilde ifade edebildikleri, bilgi ve becerileri doğrultusunda sanat, spor ve birçok alanda da kendilerini geliştirmeleri için de önayak olmamız gerekmektedir. Ancak bu şekilde çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamış oluruz. Öğretmenlerin eğitimde kaliteyi yükseltmek adına il bazında ve ilçe bazında aktif çalışmalarını gördükçe gelecek adına mutlu oluyorum” dedi.

“DEĞERLER EĞİTİMİNE ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ”

Bir toplumun geleceği olan gençlere değer vermek gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Her bir çocuğumuz bizim için bir değer ve zenginliktir. Eğitim bir birey ve insanı değerli hale taşır, onu bir değer haline getirir. Şu anda çağımızda modern toplumların en çok önem verdiği eğitim, değerler eğitimidir. Değerler eğitimi olmadan diğer eğitimlerin bir kıymeti yoktur. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştireceğiz. Eğitim çok önemlidir, ama değerler eğitimi daha önemlidir” dedi.

“TÜM DERSLERDE DEĞERLER EĞİTİMİNE YER VERİLMELİDİR”

Ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli” diye konuştu. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here