Vali Yazıcı: Türkçemizin Güzelliklerini Öğretmeliyiz

0
158

‘26 Eylül Türk Dil Bayramı’ nedeniyle bir mesaj yayımlayan Vali Ersin Yazıcı, “Türk diline sahip çıkmak herkesin görevidir” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Türkçenin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile kurulan Türk Dil Kurumu tarafından yapılan çalışmalarla yabancı dillerden arındırıldığını ve kurumun yayınladığı eser ve sözlüklerle kuşaktan kuşağa yaşatılmasının sağlandığını kaydetti.

Türkçemize sahip çıkmanın bu milletin her bir ferdinin en başta gelen görevleri arasında olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Bireylerin, yaşamları süresince, sağlıklı iletişim kurmalarında ve isteklerini en iyi bir şekilde ifade edebilmelerinde, dilin vazgeçilmez bir yeri bulunmaktadır. Bizi millet yapan değerlerin en başında gelenlerden biri de güzel dilimiz Türkçemizdir. Türk diline sahip çıkmak, onu geliştirmek ve zenginleştirmek herkesin görevidir” dedi.

Türkçenin dünyanın en eski ve kültür dillerinden olduğunu anımsatan Vali Yazıcı, “Çocuklarımıza ve gençlerimize, Türkçemizin güzelliklerini ve zenginliklerini öğretmeli, günlük hayatlarında da kullanmalarını temin etmeliyiz. Milli Kültürümüzün ayrılmaz parçası olan ve Türk Milleti’nin tarih boyunca ürettiği tüm değerleri biçimlendiren ve gelişmesinde belirleyici rol oynayan Türk Dil Bayramı’nın 87. yıldönümü kutlu olsun” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here