Vatan Partisi MKKY Üyesi ve İl Başkanı Albayrak: YÖRSAN’da üretim devam etmeli 

0
126

Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak, 17 Ocak 2022’de icradan satışa çıkarılacak YÖRSAN ile ilgili açıklama yaptı. Albayrak, “İflas tarihinden önce çalışan işçilerin tamamına iş güvencesi verilmeli, süt üreticilerinin, kooperatiflerin ve işçilerin alacakları öncelikli olarak ödenmeli. Ulusal ve uluslararası çapta tanınmış YÖRSAN üretime devam etmeli” dedi.

YÖRSAN’ın Susurluk İcra İflas Dairesi tarafından 17 Ocak 2022 tarihinde ihale yoluyla satışa çıkarılacağını belirten Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak, YÖRSAN’ın  Susurluk ve Balıkesir’in üretim ve istihdam kalelerinden biriyken yapılan yanlışlar silsilesi nedeniyle batırıldığını bildirdi.

Albayrak, “YÖRSAN 2014 verilerine göre, Türkiye’nin en büyük 214. sanayi kuruluşu olup, yıllık cirosu 475 milyon TL olan ve 20’den fazla ülkeye ihracat yapan fabrikaydı. Fabrika hakkında 10 Temmuz 2020 tarihinde ilgili mahkeme tarafından iflas kararı verilmiştir. İflas ettiği tarihte 300’e yakın işçinin istihdam edildiği, süt üreticileri de hesaba katıldığında dolaylı istihdamın 20 bin kişinin üzerinde olduğu fabrikanın bu duruma getirilmesi yönetenlerin açık ihmalinin ve denetimsizliğin bir sonucudur. Bu tarihten itibaren 15 aydan beri üretim yapılamayan, makinelerin atıl şekilde beklediği, 300’e yakın işçinin işinden edildiği, işçilerin ve süt üreticilerinin milyonlarca lira alacağını tahsil edemediği bir süreç yaşanmaktadır.

Partimiz; iflas kararı tarihinden itibaren konuya müdahil olmuş, başta Valimiz Hasan Şıldak olmak üzere ilimizin 9 milletvekili, işçi temsilcileri, işçilerin örgütlü bulunduğu Öz-Gıda İş Sendikası genel merkez yöneticileri, süt üreticileri ve bağlı bulundukları kooperatif temsilcileri ile ilişki kurarak konunun çözümü için yoğun çaba sarf etmiştir.

Partimiz, YÖRSAN’ın icradan satışı hakkında 3 kırmızı çizginin kesinlikle korunması gerektiğini karar altına almıştır. İflas tarihinden önce fabrikada çalışan işçilerin tamamı işine geri dönmelidir. Gerekli iş güvencesi verilmeli, işçilerin sendikal hakları korunmalıdır. 20 binin  üzerindeki süt üreticisinin, kooperatiflerin ve işçilerin alacakları öncelikli olarak ödenmelidir.

Ulusal ve uluslararası çapta tanınmış bir marka olan YÖRSAN işletmesinin üretime devam edileceğinin garanti altına alınması gerekmektedir. Vatan Partisi olarak YÖRSAN hakkındaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. Fabrikanın gerçek sahibi olan işçi ve üreticilerle görüşmeleri sürdürecek, yaptıkları mücadelenin her daim arkasında durmaya devam edeceğiz. YÖRSAN işçisi ve süt üreticisi yalnız değildir. Tüm Balıkesir halkını Balıkesir’in ekmek teknesine sahip çıkmaya davet ediyoruz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here