Verginin vergisi, kaldırılsın!

0
84

Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, ‘Verginin Vergisi’ olarak nitelediği Stopaj Vergisinin kaldırılmasını istedi. Yançıl, açıklamasında mülk sahibinin ödemesi gerektiği vergiyi esnafın ödediğini belirtti.

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, verginin vergisi olarak tanımladığı stopaj vergisi uygulamasının kaldırılmasını ya da yüzde 20’den 5’e düşürülmesini istedi.

Stopaj vergisinin sorun olmaktan çıkarılmasını isteyen Yançıl, “Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor. Kira geliri 30 bin lirayı aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor. Ama esnafımız bunu zarar etse dahi ödemek zorunda. Finansal sorunlar, kiralar, sigorta primi derken birçok kalemde ödemesi olan esnafımızın üzerinden stopaj yükü kaldırılmalı. Bu esnafımıza bir ayrıcalık değil, hakkını teslim etmek demektir. Stopajın ne kadar haksız bir uygulama olduğunu, çiftçiye verilen tarımsal desteklerden bile yüzde 4 oranında stopaj kesilmesinden anlayabiliriz. Yani stopaj ödeyen hiçbir kesim bu durumdan memnun değil” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here