Veske: Ev hizmetlerinde sürekli çalışmayanların da sigorta hakkı var

0
111

Eskiden ev hizmetlerinde çalışanların ücretli ve sürekli çalışıyorsa sigortalı olabildiğini, 1 Nisan 2015’te yürürlüğe giren yasa ile ev hizmetlerinde sürekli çalışmayanlara da sigorta hakkı tanındığını hatırlatan Türk-İş İl Temsilcisi Nedim Veske, buradaki sınırın ise 10 gün olduğunu söyledi.

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar için iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigorta primlerinin ödendiğini, daha uzun süre çalışanın ise emeklilik de dahil tüm sigorta kolu primlerinin yatırıldığını anlatan Veske, kapsamı konusunda şu bilgiyi verdi: “Aileler, 10 güne kadar çalıştırdıkları sigortalılar için işveren sayılmıyor. 10 günden az çalıştırılan yani en fazla 9 gün çalıştırılanlar yönünden günlük kazancın yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeniyor. Bunun da güncel tutarı 2.39 lira. Yani SGK sadece 2.39 liralık sigorta karşılığında iş kazasına uğrayan işçinin tedavi giderlerini karşılıyor. Ayda 10 günden az süreyle gündelikçi çalıştıranlar sigorta yaptırmazlarsa bir ceza yok. Ancak sigorta, iş kazası halinde hem gündelikçiye hem de ev sahibine güvence sağlıyor.”

“MEVCUT MAAŞ KESİLMEZ”

Herhangi bir çalışması olmayanların, isteye bağlı sigortalıların, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) aylık ve gelir alanların, 10 günden az çalışabileceğini, emekli ve yetim aylığı olanların bu şekilde çalışırsa maaşlarının kesilmeyeceğini anlatan Veske, “Bunlardan ayrıca uzun vade ve Genel Sağlık Sigortası primi alınmıyor” diye konuştu.

Temizlik, ütü, yemek yapmak, çamaşır, bulaşık yıkamak, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işlerinin ev hizmeti olarak sayıldığını ifade eden Veske, işlemin bir mesajla yapılabildiğini anlatarak, “SMS ile işlemin iki aşaması var. İlk olarak; işveren tescil ve kayıt işlemi için önce bir defaya mahsus olmak üzere kendi T.C. kimlik numarasını yazıp 5510’a SMS atarak kayıt yapıyor. İşveren, ikinci olarak ise ayda 10 günden az çalıştırılan gündelikçinin T.C. kimlik numarası ve çalıştırılan gün sayısını (örneğin 5) yazarak yine 5510’a SMS gönderiyor. Onay SMS’i geldikten sonra prim ödeme işlemine geçiliyor. SMS yönteminin dışında, form doldurarak sosyal güvenlik merkezlerinden veya e-Devlet üzerinden sigorta yaptırmak da mümkün. Ev işlerinde 10 günden daha az çalışanlar isterlerse, iş kazası ve meslek hastalığı primleri dışında yaşlılık, malullük, ölüm, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini kendileri ödeyerek, emeklilik ve maaş hakkı da kazanabilirler. Bu tutar, 30 gün için bin 162.69 lira. Ödemenin de takip eden ayın sonuna kadar SGK’ya yatırılması gerekiyor” bilgisini verdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here