Veske: Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz

0
71

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, ‘Çanakkale Deniz Zaferinin 105. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’ münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Veske, açıklamasında dünyanın Çanakkale’de Türk milletinin kahramanlığına, cesaretine, onurlu direnişine tanıklık ettiğini söyledi. Birinci Dünya Savaşı’nın en kritik aşamalarından Çanakkale Savaşlarının, siyasal ve askeri sonuçlarıyla, Türk milletinin yazgısını ve tarihin akışını değiştirdiğini söyleyen Veske, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale Savaşları aynı zamanda, donanım üstünlüğünün ve sayısal gücün, savaşı kazanmada tek başına yeterli olamayacağını göstermiştir. 18 Mart 1915’te kazanılan Deniz Zaferi, Çanakkale’yi denizden geçmeyi tasarlayanları düş kırıklığına uğratırken, askerlerimize büyük güç ve moral vermiş, direniş gücünü artırmıştır. Türk askerinin elindeki kısıtlı olanaklara karşın, dünyanın büyük güçlerini denizde bozguna uğratması, 25 Nisan 1915’te başlayan kara savaşlarında da zafere ulaşılmasının yolunu açmıştır. Türk Milletinin çok sayıda şehit vermesine karşın, Çanakkale’de gösterdiği üstün başarı, millet olma bilincinin güçlendirmiştir. Yurdun farklı bölgelerinden gelen insanlar, Çanakkale’de ortak bir anlayışla hareket etmişler, atalarımızın emaneti vatan toprakları uğruna seve seve şehit olmuşlardır.

Çanakkale Savaşlarının Türk tarihi yönünden en önemli sonuçlarından biri de, Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkarması olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehası ve üstün komutanlık yeteneğiyle kara savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlamıştır. Çanakkale’nin ardından Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesi de, azim, inanç, kararlılık ve kahramanlıkla nihai hedefine ulaşmıştır. Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından değerli bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here