Virüsü Evde Yok Et!

0
58

Balıkesir Valiliği, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yeni tip Koronavirüs ile evde yapılacak mücadele ve alınacak önlemlerle ilgili uyarılarını açıkladı.

Balıkesir Valiliğinin ‘Virüsü Evde Yok Et’ başlığıyla yaptığı uyarılar şöyle:

YENİ CORONAVİRÜSÜ NEDİR?

Sağlık Bakanlığı yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) ilk olarak Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkarak, yayılmaya başladığını açıkladı. Bugün dünyanın konuştuğu Covid-19, Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs.

Virüsler, çok özgül hücreleri seçerler; örneğin yeni Koronavirüs, solunum yolu mukozalarını sevdiği için damlacık yoluyla insandan insana bulaşma özelliğindedir. Virüsün, solunum yolu mukozalarına girdiği zaman çoğalıp dokulara zarar vermesi belirli bir süre aldığı için bu süreye kuluçka dönemi denilmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

Yeni Koronavirüs Hastalığı genel olarak yüksek ateş ve öksürük, ilerleyen durumlarda ise solunum güçlüğü ile seyreden bir hastalıktır. Bunlara ilave olarak bulantı-kusma, diyare, kas-eklem ağrısı, iştahsızlık gibi farklı semptomların da ortaya çıkabildiği gösterilmektedir.

Koronavirüs temas ve solunum yoluyla bulaşan bir virüs çeşididir. Bu sebeple kişilerin birbirine temasını önlemek amacıyla toplu alanlarda bulunmaması tehlikenin kontrol altında tutulması açısından oldukça önemlidir.

Virüsün insandan insana damlacık yoluyla ve doğrudan temas ile geçebildiği bilinmektedir. Öte yandan öksürük gibi yollarla yüzeylere yayılabilecek solunum damlacıklarının da bir süre bulaşıcılık özelliği taşıdığı gösterilmiştir.

Koronavirüsüne karşı evde hangi önlemler alınabilir? Korona belirtileri nelerdir? Sağlık Bakanlığı, evde karantina kurallarını anlattı. İşte Koronavirüsü için evde dikkat edilmesi gerekenler…

EVDE KORONAVİRÜSÜ KARANTİNA KURALLARI

Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın.

Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın.

Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın.

Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılmalı. Böyle bir durumda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önemli.

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Sağlık Bakanlığı virüslere karşı şu önerileri sıralıyor;

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 metre uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtmesi, kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse maske kullanması öneriliyor.

KORONAVİRÜSÜNE KARŞI EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Koronavirüsüne karşı dokunulan yüzeyler her gün temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Örneğin; cep telefonları, masalar, bilgisayarlar, kapı kolları, tezgahlar, düğmeler, kulplar, telefonlar, tuvaletler, klavyeler, musluklar ve lavabolar…

Özellikle gün içerisinde elimizden düşmeyen cep telefonları mutlaka dezenfekte edilmelidir. Cep telefonları virüsün elden ele aktarılması için son derece tehlikelidir.

CEP TELEFONU NASIL TEMİZLENİR?

Cep telefonları veya bilgisayarlarınızın temizliğini antibakteriyel temizlik mendilleriyle yapabilir ya da yarım bardak su ile yarım bardak izopropil alkolü (%70) karıştırarak temizleme losyonu hazırlayabilirsiniz.

Çözeltiyi bir sprey şişesine koyun, kullanmadan önce şişeyi çalkalayın. Kuru bezinize hafifçe sıkın (Bezi kesinlikle ıslatmayın). Solüsyonlu bezle telefonunuzun arka ve ön yüzeyini nazikçe silin. 15 dakika kurumaya bırakın.

Bu yüzeyler kirliyse önce su, sabun ve deterjan ile temizlenmeli, ardından dezenfekte edilmelidir. Yüzeyleri temizlemek için yüzeye uygun dezenfektan kullanılmalıdır. Bunun için ev tipi çamaşır suyunu seyrelterek kullanmak ya da alkol bazlı dezenfektan kullanmak mümkündür.

TEMİZLİKTE ÇAMAŞIR SUYU NASIL KULLANILMALI?

Temizlikte kullanmak üzere 1 ölçü çamaşır suyunun 99 ölçü su ile seyreltilmesi yeterlidir. Kullanılan çamaşır suyunun son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olunmalıdır.

Tarihi geçmemiş çamaşır suları Koronavirüs (COVİD-19) Hastalığı’na karşı yeterli olacaktır. Ev tipi çamaşır suları amonyak veya başka temizleyiciler ile asla karıştırılmamalıdır.

Alkol ile temizlik için en az yüzde 70 alkol içeren bir çözelti kullanılmalıdır.

DIŞARI ÇIKMAYALIM, VİRÜSE FIRSAT TANIMAYALIM

Sağlık çalışanlarımıza, Bilim Kurulumuza güvenelim. Hastalığın yayılmasını, can kayıplarını önlemenin yolu tedbirdir. Önemli olan hareketliliği azaltmak, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması. Kendimizi izole edelim. Yuvamız, gücümüzdür. Dışarı çıkmayalım. Virüse fırsat tanımayalım.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here