“Yakıcı Cihazlarınızın Bakımını Yaptırın”

0
118

Merkezi sistem, kat kaloriferi, yerden ısıtma, katı yakıtlı kazanlar, doğalgaz, ısı pompaları, jeotermal ve klima işleri yapan Sistem Isı adlı işyerinin sahibi Sami Sarı, kış gelmeden baca temizliğinin ve kombi, şofben, soba gibi yakıcı cihaz bakımlarının mutlaka yapılması gerektiğini hatırlattı.

Sarı, yaptığı açıklamada, “Evinizi kışa hazırlarken kombi bakımını ihmal etmeyin. Kombi bakımı tasarruf sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da önem taşıyor. Bu sebeple her yıl rutin olarak kış ayları gelmeden kombinizin bakımını yaptırmalısınız. Şöminenin keyifli sıcağından vazgeçemeyenlerin ise baca temizliği yapmaları veya ihtiyaç duyuluyorsa bacalarını bakımdan geçirmeleri gerekecek” mesajı verdi.

“YÜZDE 10-15’E VARAN VERİMLİLİK”

Sarı, yapılan bakımların çıkabilecek tehlikeleri bertaraf etmenin yanında yüzde 10-15’e varan verimlilik artışı sağladığına dikkat çekerek, “Kış gelmeden baca temizliğinin ve kombi, şofben, soba gibi yakıcı cihaz bakımlarının mutlaka yapılması gerekir” dedi.

“TASARRUF AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYOR”

Bakım hazırlık çalışmalarının hem güvenlik hem de tasarruf açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Sarı, “Yapılan araştırmalar düzenli yapılan baca temizliğinin ve cihaz bakımının ortaya çıkabilecek tehlikeleri bertaraf etmenin yanında yüzde 10-15’e varan verimlilik artışı sağladığını ortaya koyuyor” diye konuştu.

SERTİFİKALI FİRMA VURGUSU

Verimliliği en üst seviye çıkan cihazın, daha az doğalgaz tüketerek ısıttığını söyleyen Sarı, “Güvenliğin eksiksiz sağlanabilmesi için gerek cihaz bakımı gerekse baca temizliği işlemlerinin yetkili servislere yaptırılması gerekiyor. Güvenli doğalgaz kullanımı kurallarına göre; yakıcı cihazın bulunduğu ortamda yer alan havalandırma menfezinin mutlaka her zaman açık kalması gerekiyor. Menfez, ortama temiz hava girişini temin ederek verimli bir yanmanın oluşmasını sağladığı gibi, olası gaz kaçakları durumunda gazın ortamdan çıkmasını sağlıyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here