Yakıt tasarrufunun 7 kolay yolunu anlattı

0
96

Yeni Sanayi Sitesi 24. Sokak No: 10/B’de faaliyet gösteren Uzman Oto’da tamir, bakım, yedek parça ve madeni Yağ hizmeti veren Ayhan Erdoğan, özellikle yaz aylarında araçla seyahat etmek çoğu zaman ciddi bir mali yükü de beraberinde getirdiğini söyledi. Erdoğan, araç sahiplerinin bazı önlemler alarak yakıt tasarrufunu sağlamalarının mümkün olacağını belirtti.

Erdoğan, yakıt tasarrufu yapmanın ilk yolunun aracın bakımını zamanında yaptırmaktan geçtiğini söyledi. Motor yağı, hava filtresi ve buji gibi araçta bulunan bazı parçaların, yakıt tüketimini doğrudan etkilediğini anlatan Erdoğan, “Yakıt tasarrufu yapabilmek için aracın bakımı düzenli bir şekilde yaptırılmalı, ayrıca kullanılan güzergahın şartları da göz önünde bulundurulmalı. Engebeli yollarda hava filtresi sık sık kontrol edilerek, yakıt tasarrufu arttırabilir ve aracın daha uzun ömürlü olmasını sağlanabilir” bilgisini verdi.

ARAÇ, HIZINA DİKKAT!

Yakıt tasarrufu yapmanın en kolay ve pratik yollarından birinin de araç hızına dikkat etmek olduğunu anlatan Erdoğan, “Araç hızı gereğinden fazla arttığında veya azaldığında yakıt normale oranla daha hızlı bir şekilde tükenir. Bu noktada yol şartlarını da göz önünde bulundurarak ideal bir hızla araç kullanılmalıdır” dedi.

“KALİTELİ YAKITI TERCİH EDİN”

Maliyeti nedeniyle ucuz yakıt tercih edilmemesini öneren Erdoğan, “Kısa vadede araç sürücüsü kazanmakta, ancak uzun vadede kaybetmektedir. Ucuz ve kalitesi düşük yakıtları kullanmanın, araçta bulunan aksamalara zarar verebileceği unutulmamalı” diye konuştu.

“LASTİKLERİ KONTROL EDİN”

Araç lastiklerinin yeteri kadar hava basıncı ile şişirilmiş olması gerektiğine işaret eden Erdoğan, “Yeterli basınca sahip olmayan lastiklerin hareket etmesi aracın daha fazla efor sarf etmesine neden olacak ve yakıt harcayacaktır. Araç lastiklerinin üretici firmanın belirlediği ölçülerde şişirilmesi önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabilir” bilgisini verdi.

“ANİ FREN YAPMAYIN”

Erdoğan, açıklamasında ani fren ve manevraların yakıtın daha hızlı tükenmesine sebep olduğunu söyledi. Bunun önüne geçmek için vites geçişleri yumuşak tutulmasını ve aracın yavaş yavaş hızlandırılmasını önerdi.

“KLİMAYI GEREKSİZ YERE KULLANMAYIN”

Klima çalıştığı zaman araç motorunun fazladan güç harcadığını ve yakıt tüketimini arttırdığını anlatan Erdoğan, dolayısıyla klima kullanımının en aza indirilmesini ya da düşük hızda çalıştırılmasını tavsiye etti.

“ARACINIZI HAFİFLETİN”

Aracın ağırlığının artmasının, hareket kabiliyetini engellediğini ve daha fazla güç harcamasına neden olduğunu ifade eden Erdoğan, “Araçta bulunan gereksiz eşyalardan kurtularak, aracın kullanım ömrü artırabilir ve yakıt tasarrufu sağlanabilir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here