“Yalnızlık duygusu hasta edebilir”

0
235

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan, yalnızlık korkusunun, panik atak ve depresyona neden olabileceğini söyledi. Ceylan, “İnsanlar genellikle bu durumlarda hoşlanmadıkları sosyal ortamlarda bulunma, televizyonu açık bırakma, yalnız bulunduğu ortamlarda telefonla konuşma gibi davranışlar sergiler” dedi.

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, yalnızlık korkusunun birçok insanda görülebilecek bir durum olduğunu belirterek, bu korkunun ilerlemesi durumunda panik atak, depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıkların oluşabildiğine dikkat çekti.

Ceylan, yalnızlığın birçok kişinin kendini dinlemek için başvurduğu ilk durum olduğunu, hatta bir terapi yöntemi olduğunu ancak bazı kişiler için de endişe verici bir durum haline gelebileceğini söyledi.

Birçok insanın yalnızlık korkusu yaşadığını dile getiren Ceylan, bu korkunun ilerlemesi durumunda panik atak, depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıkların oluşabildiğini ifade etti.

“YALNIZLIK, BAZI KİŞİLER İÇİN ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM HALİNE GELEBİLİR”

Yalnız kalma endişesi duyan kişilerin, genellikle sırf bu duyguyu hissetmemek için farklı çözümler aradığını anlatan Ceylan, “İnsanlar genellikle bu durumlarda hoşlanmadıkları sosyal ortamlarda bulunma, televizyonu açık bırakma, yalnız bulunduğu ortamlarda telefonla konuşma gibi davranışlar sergiler. Bu gibi davranışlar, kişinin yalnızlık korkusunu engelleme biçimidir” diye konuştu.

Yalnızlık korkusunun birçok farklı şekilde isimlendirildiğini aktaran Bekir Ceylan, Psikoloji bilimi kapsamında, yalnızlık korkusunun, otofobi, eremofobi, izolofobi ya da monofobi gibi birçok farklı şekilde isimlendirildiğini anlattı.

Bu korku hissinin, kişinin tek başına vakit geçirmekten korkması anlamına geldiğine dikkat çeken Ceylan, “Ayrıca bir davranış bozukluğu olarak da ifade edilebiliyor. Yalnızlık korkusu, kişilerin fiziksel olarak yalnız kalmalarından ziyade yalnız kalacağını düşünmesi ve bu durumdan endişe duyulması şeklinde gelişiyor” diye konuştu.

“KİŞİ YALNIZ KALACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜNDE BÜYÜK BİR ENDİŞE DUYAR”

Yalnızlık korkusunun oluşması durumunda kişilerde fiziksel ve psikolojik bulgular geliştiğini dile getiren Bekir Ceylan, “Kişi yalnız kalacağını düşündüğünde büyük bir endişe duyar. Bu durum da kalp çarpıntısı, panik hali ve terleme gibi birçok farklı fiziksel belirtinin ortaya çıkmasına sebep olur. Korkunun ilerlemesi durumunda birçok psikolojik rahatsızlık da ortaya çıkabilmektedir. Panik atak, depresyon, kaygı bozukluğu gibi durumlar bu rahatsızlıklara örnek olarak verilebilir. Kişilerin bu psikolojik rahatsızlıklarının ortaya çıkması ve bireyin tek başına bu durumu kontrol altına alamaması durumunda psikologdan yardımı alması gerekir” dedi.

“ÇOCUĞUNUZU YALNIZLIK KORKUSUNDAN UZAK YETİŞTİRİN”

Basit yöntemlerle bu korkunun engellenebileceğini ifade eden Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, yalnızlık korkusunun kişiler için kabus olmaktan çıkması gerektiğini belirterek, “Basit yöntemlerin uygulanması ile bu korku engellenebilmektedir. Kişilerin bu korkunun yersiz olduğunun farkına varması ve bu yöntemleri uygulaması ilk adımdır.

Uygulanabilecek ve akılda tutulması gereken yöntemler şu şekilde sıralanabilir: Yalnızlığın kişiye kazanımlarını ve iyi yönlerini keşfetmek. Yalnızlığı kabullenip içselleştirmemek. Sırf yalnız kalmamak için mutsuz ve istenmeyen ilişkileri devam ettirmekten vazgeçmek. Bu eylem hayata geçirildiğinde hissedilen o rahatlamanın keyfini çıkarmak. Yalnızlığın kötü bir şey  olmadığının ve kişiye bireysel bir alan oluşturduğunu hatırlamak. Spor yapmak, sosyal sorumluluk aktiviteleri gerçekleştirmek. Nefes egzersizleri ve çeşitli gevşetici egzersizler yapmak. Bunlar ve benzeri gibi basit yöntemler ile yalnızlık korkusunun önlenmesi mümkündür. Ancak bazı durumlarda bu korku çok ileri seviyelere gelebilir ve psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bu durumda uzman psikolog ile görüşülmelidir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here