Yançıl: Esnafın canlanması ekonominin canlanması demek

0
236

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, yaptığı açıklamada, “Esnaf ve sanatkara nakdi destek sağlanmalı. Kazancı yarı yarıya düşen esnaf bayramı rahat geçirmeli. Esnaf ve sanatkarın pandemideki yaraları sarılmalı. Esnafın yeniden ayağa kalkıp canlanması gerekiyor. Esnafın canlanması ekonominin canlanması demek” dedi.

Yançıl, Vergi ve Esnaf Sicil kaydı bulunan ve fiilen son üç yıl içinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara pandemi sürecindeki yaraların sarılması için doğrudan nakit desteği sağlanmasını istedi.

“ESNAF, KİRASINI, BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR”

İş hacmi daralan esnaf ve sanatkarların kirasını ve borçlarını ödeyemediğini dile getiren Yançıl, Mart ayından bu yana süre gelen pandemiden dolayı esnaf ve sanatkarların zor günler geçirdiğini belirtti. Yançıl, açıklamasının sonunda; “Pandemiden dolayı uzun süre iş yerleri kapalı olan, daha sonra ise salgının süre gelen etkilerinden kaynaklı olarak müşteri yoğunluğu ve iş hacmi daralan esnaflar, kirasını, vergilerini ve borçlarını ödeyemiyor. Hijyen şartlarına uyup gerekli tüm tedbirler ile işinin başında duran esnafın yeniden ayağa kalkabilmesi için karşılıksız nakit desteği sağlanmalı. İş yerleri kapalı olan ve açıldıktan sonra da belli kurallar neticesinde kazancı yarı yarıya azalan esnafın önümüzdeki kurban bayramını rahat geçirmesi için gerekli nakdi yardım yapılmalı. Esnaf ve sanatkârların pandemi sürecindeki yaraları vakit kaybedilmeden sarılmalı. Ekonominin barometresi olan esnafa verilecek her türlü destek piyasaya olumlu yansıyarak hem esnafı hem de ekonomiyi canlandırır” ifadelerine yer verdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here