Yançıl: Kredilere yapılandırma geldi

0
126

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, Koronavirüs pandemisiyle birlikte kamu bankalarının vatandaşlara düşük faizli temel ihtiyaç destek kredisi verdiğini, vatandaşların 6 ay geri ödemesiz olarak aldığı kredileri şimdi de yapılandırma fırsatına kavuştuğunu söyledi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlar için yüzde 0.49 faiz oranıyla kamu bankalarının temel ihtiyaç destek kredisini devreye aldığını anımsatan Yançıl, “Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın verdiği bu krediler 36 ay vadeli olup 6 ay geri ödemesiz 30 ay boyunca eşit taksitlerle ödeniyor. 3, 5, 7.5, 10 bin liraya kadar verilen krediler yüzde 0.49 faiz oranıyla dağıtılmıştı” dedi.

“MİLYONLARCA KİŞİ YARARLANMIŞTI”

Aylık geliri 5 bin liranın altında olduğunu beyan eden kişilere kredinin çıktığını söyleyen Yançıl, “Düşük faizi nedeniyle ödemesi de oldukça kolay olan kredilere ilişkin kamu bankaları yapılandırma seçeneğini sunmaya başladı. Milyonlarca kişinin yararlandığı kredi ile milyarlarca lira dağıtılmıştı” diye konuştu.

36 Ay Süre

Açıklamasında temel ihtiyaç destek kredisini yapılandırmak isteyenlerin 18 ile 36 ay arasında vade uzatımı yapabildiğini ifade eden Yançıl, “Vade uzatımı ile taksitler daha da düşerken faiz oranı ise yüzde 1.42 olarak düzenlenmiş durumda” bilgisini verdi.

“YAPILANDIRMA İNTERNET ŞUBESİ VEYA MOBİL BANKACILIKTAN YAPILIYOR”

Yançıl, açıklamasının sonunda “Yapılandırma, internet bankacılığı ya da akıllı telefonlardan mobil bankacılık kullanılarak yapılabiliyor. Menüden ‘Krediler’ bölümüne girildiğinde ‘Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Yapılandırma’ seçeneği seçildiğinde BTİDK Vade Uzatımı işaretlenerek ilgili kredi seçimi yapılarak 18 ile 36 ay arasında istenen vade dilimi belirlenerek yapılandırma gerçekleşiyor” bilgisini paylaştı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here