Yançıl: Son gün yaklaşıyor

0
100

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, oda üyelerine yönelik olarak yaptığı açıklamada, yapılandırma borcu ödeme işlemi için son başvuru tarihinin 1 Şubat 2021 olduğunu hatırlattı. 31 Ağustos 2020’den önceki dönemlere ait ve 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşen borçları kapsayan yapılandırma işleminin İnteraktif Vergi Dairesi’nin (www.ivd.gib.gov.tr) internet adresi üzerinden yapılacağını anımsatan Yançıl, “7 gün 24 saat online gerçekleşen yapılandırma borcu ödeme başvurusunu tamamlayan mükellefler, 6-9-12 ya da 18 taksitle borcunu ödeyebilecek. Peşin ödemelerde ise faiz silme olanağı sağlanacak” bilgisini verdi.

“VERGİ BORCU YAPILANDIRMA VE ÖDEME NASIL YAPILACAK?”

Yançıl, bu konuda şu bilgiyi paylaştı: “Vergi borcu yapılandırma başvurusu, vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. SGK borçları, MTV borcu ve öğrenim kredisi olarak bilinen KYK borcu yapılandırma süreci, e-Devlet ya da İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesinden gerçekleşecek. 7256 sayılı kanun kapsamında yapılan başvuru işlemi için İnteraktif Vergi Dairesi girişini sağlamak için kullanıcı kaydı ya da E-Devlet şifresi gerekiyor.”

YAPILANDIRMA BAŞVURUSUNDA SON GÜN 1 ŞUBAT

Yançıl, oda üyelerini yapılandırma avantajlarını kaçırmamaları için uyardı. Yapılandırma avantajlarının son tarihinin 1 Şubat olduğunu hatırlattı. Vatandaşların yapılandırmanın avantajlarından yararlanmaları için başvuru süresinin uzatıldığını belirterek son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020 tarihinden 1 Şubat 2021 tarihine, ilk taksit son ödeme tarihinin ise 28 Şubat tarihinden 31 Mart 2021 tarihine uzatıldığını söyledi. Sigortalı ve işverenlerin 1 Şubat 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade eden Yançıl, “Başvurular e-sigorta, e-devlet kanalıyla internet üzerinden yapılabileceği gibi, şahsen veya posta yoluyla bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik merkezine de yapılabilir” dedi.

“İLK TAKSİT ÖDEMELERİ BİR AY UZATILDI”

Açıklamasında bazı alacakların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Hasan Yançıl, hem 31 Aralık tarihinde sona erecek başvuru süresinin hem de Ocak sonu olan ilk taksit ödemeleri bir ay uzatıldığını ifade etti.

YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Yançıl, bu soruya şu yanıtı verdi: “Mükellefler, vergi dairelerine gitmek yerine İnteraktif Vergi Dairesinden (www.ivd.gib.gov.tr) başvuru yapabilecek. Vatandaşlar, ev ya da ofislerinden, bilgisayar veya akıllı cep telefonları üzerinden vergi işlemlerini 7 gün 24 saat online gerçekleştirebilecek. Mükellefler, yine yapılandırma ödemelerini de online şekilde bu sistemden tamamlayabilecek. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvurusu alınan mükellefler, belirlenen plana göre ödemelerini peşin veya taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartlarını kullanarak yapabilecek.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here